Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı bireylerde yönetici işlev performansının, depresyon düzeyinin, otobiyografik bellek anı canlılığının ve otobiyografik bellek işlevselliğinin incelenmesi
Examining executive function performance, depression level, autobiographical memory vividness, and autobiographical memory functionality in individuals diagnosed with adult attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 971927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKMAZ YAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Dikkat eksikliği olan bireylerde çalışma belleği performansının, depresyon düzeyinin, otobiyografik bellek anı canlılığının ve otobiyografik bellek anı işlevselliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara Mamak Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniklerine başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 66 Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuklu (DEHB) tanılı kişi ve 65 sağlıklı katılımcının oluşturduğu iki gruptan oluşmaktadır. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik özellikleri hakkında bilgi toplamak için Demografik Bilgi Formu, depresyon düzeylerini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği, yürütücü işlevlerini değerlendirmek için İz Sürme Testi, otobiyografik bellek anı canlılıklarını ölçmek için Otobiyografik Bellek Özellikleri Ölçeği (OBÖÖ), otobiyografik bellek işlevselliklerini incelemek için Otobiyografik Bellek İşlevleri Ölçeği (OBİÖ) kullanılmıştır. Bu ölçek ve testlere ek olarak sağlıklı katılımcıların, dikkat performanslarını değerlendirmek amacıyla d2 Dikkat Testi kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde DEHB tanılı grupla ile kontrol grubu arasında çalışma belleği performansı açısından fark bulunmamıştır. Depresyon düzeyleri DEHB tanılı grubun kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca OBÖÖ'nün anı ayrıntısı hatırlama ve anı bütünlüğü alt boyutlarında DEHB tanılı grup kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha düşük puan almıştır. OBİÖ'nin duygu düzenleme ve geçmişten ders alma alt boyutlarında da DEHB tanılı grup anlamlı düzeyde daha düşük puan almıştır. Otobiyografik bellek anı canlılığının ve çalışma belleğinin depresyon düzeyi üzerindeki yordayıcı gücü incelendiğinde anı canlılığında anlam bir etki yaratmazken çalışma belleği performansının depresyon düzeyine anlamlı düzeyde etki ettiği görülmüştür. OBÖÖ ve OBİÖ'nün alt boyutlarının depresyon düzeyi üzerindeki yordama gücü incelendiğinde OBİÖ alt boyutları olan duygu düzenleme ve geçmişle yüzleşme ile OBÖÖ alt boyutu olan anı ayrıntısı hatırlamanın depresyon düzeyine anlamlı düzeyde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
he aim of this study was to investigate working memory performance, depression level, autobiographical memory vividness and autobiographical memory memory functionality in individuals with attention deficit. The sample of the study consisted of two groups consisting of 66 individuals diagnosed with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) and 65 healthy participants who applied to Ankara Mamak State Hospital Psychiatry Outpatient Clinic and volunteered to participate in the study. Demographic Information Form was used to collect information about the sociodemographic characteristics of the participants, Beck Depression Inventory to measure depression levels, Trail Making Test to assess executive functions, Autobiographical Memory Characteristics Scale (ABSC) to measure autobiographical memory vividness and Autobiographical Memory Functions Scale (ABFS) to examine autobiographical memory functionality. In addition to these scales and tests, d2 Attention Test was used to assess the attention performances of healthy participants. When the findings were examined, no difference was found between the ADHD group and the control group in terms of working memory performance. Depression levels were significantly higher in the ADHD group than in the control group. In addition, the ADHD group scored significantly lower than the control group in the memory detail recall and memory integrity sub-dimensions of the OBAS. The ADHD group also scored significantly lower in the emotion regulation and learning from the past sub-dimensions of the OBAS. When the predictive power of autobiographical memory vividness and working memory on the level of depression was examined, it was seen that there was no significant effect on memory vividness, while working memory performance had a significant effect on the level of depression. When the predictive power of the sub-dimensions of the OBIO and OBOO on the level of depression was examined, it was seen that the emotion regulation and confrontation with the past sub-dimensions of the OBOO and the memory detail recall sub-dimension had a significant effect on the level of depression.