Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde ulusal medikal kurtarma ekibi gönüllüsü olan ve olmayan çalışanların afet hazırlık algı düzeyinin incelenmesi
Examining the disaster preparedness perception level of national medical rescue team volunteers and non-volunteers in pre-hospital emergency health services
  1. Tez No: 971968
  2. Yazar: HACER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVİNÇ POSTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Afetlerde görev yapan hastane öncesi acil sağlık hizmeti çalışanlarının afetlere hazırlıklı olmaları sağ kalımı arttırma ve kriz yönetiminde önem arz etmektedir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma ile hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllüsü olan ve olmayan çalışanların afetlere hazırlık algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu ile birlikte Hastane Öncesi Acil Hizmetlerinde Çalışan Personelin Afetlere Hazırlık Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Cronbach's Alpha katsayısı 0,966 olarak hesaplanmış ve yüksek düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan 382 paramedik ve acil tıp teknisyeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Google Forms uygulaması üzerinden çevrim içi olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, medeni durum gibi demografik değişkenlere göre ölçek puanlarının anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Mann Whitney U ile Kruskal–Wallis H testleri uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların %45'inin UMKE gönüllüsü olduğunu, %55'inin UMKE gönüllüsü olmadığını, bununla beraber gönüllü olanların afet hazırlık algı düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ölçek toplam puan ortalaması 117,73±17,48 olup, katılımcıların afet hazırlık algı düzeylerinin orta–yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi, çalışma yılı ve UMKE gönüllüsü olma durumu, afetle ilgili deneyimleri ile afetlere hazırlık algısı ve alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; UMKE gönüllü sayısının artırılması, afet hazırlık kapasitesini güçlendirmek adına sağlık çalışanlarına verilen eğitimlerin uygulamalı tatbikatlar ve senaryo temelli simülasyonları kapsayacak şekilde planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disaster preparedness among prehospital emergency healthcare workers working in disasters is crucial for increasing survival and crisis management. This cross-sectional, descriptive study aimed to examine the perception of disaster preparedness among National Medical Rescue Team (UMKE) volunteers and non-volunteers in prehospital emergency healthcare services. The Disaster Preparedness Perception Scale of Prehospital Emergency Services Personnel, along with a Socio-Demographic Information Form, was used as data collection tools. Cronbach's Alpha coefficient was calculated as 0.966, indicating a high level of internal consistency. The study was conducted with 382 paramedics and emergency medical technicians working in prehospital emergency healthcare services. Data were collected online via Google Forms. Descriptive statistics and non-parametric tests were used in data analysis. Mann Whitney U and Kruskal–Wallis H tests were applied to determine whether scale scores differed significantly based on demographic variables such as gender, age, and marital status. Findings showed that 45% of the participants were UMKE volunteers and 55% were not, yet those who volunteered had a higher level of disaster preparedness perception. The total scale mean score was 117.73±17.48, indicating a moderate to high level of disaster preparedness perception among the participants. Consequently, significant differences were found between gender, age, marital status, having children, level of education, years of service, and being an UMKE volunteer, disaster-related experiences, and perceptions of disaster preparedness and its sub-dimensions. According to the research results, it is recommended that the number of UMKE volunteers be increased, and training provided to healthcare professionals should include practical exercises and scenario-based simulations to strengthen disaster preparedness capacity.