İntestinal stomalı hastalara verilen mobil tabanlı eğitimin öz bakım, yaşam kalitesi ve komplikasyonlara etkisi
The effect of mobile-based education on self-care, quality of life and complications in patients with intestinal stoma
- Tez No: 971976
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, intestinal stomalı hastalara verilen mobil tabanlı eğitimin öz bakım, yaşam kalitesi ve komplikasyonlara etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırmanın verileri Fırat Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Kasım 2024 - Mayıs 2025 tarihleri arasında toplandı. Araştırma örneklemini 31 girişim 31 kontrol olmak üzere 62 hasta oluşturdu. Girişim grubundaki hastalara, ameliyat öncesinden başlayarak taburculuk sonrası 3. aya kadar mobil tabanlı eğitim verildi. Veriler Hasta Bilgi Formu, Peristomal Cilt Aracı, Pittman Ostomi Komplikasyon Şiddet İndeksi, Stoma Yaşam Kalitesi Ölçeği, Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği, Ostomi Öz Bakım İndeksi ve Bilgisayar Sistemi Kullanılabilirlik Anketi Kısa Versiyonu ile toplandı. Bulgular: Araştırmada grupların tanımlayıcı özelliklerinin homojen dağılım gösterdiği belirlendi. Girişim grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre post-op 2.gün, taburculuk günü, taburculuk sonrası 1. ve 3. ayda öz bakım becerilerinin yüksek olduğu tespit edildi (p<0.05). Girişim grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre post-op 2. gün, taburculuk günü, taburculuk sonrası 1. ve 3. ayda peristomal cilt lezyonları REK skorunun daha düşük olduğu saptandı (p<0.05). Girişim grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre taburculuk sonrası 1. ve 3. ayda stoma ile ilişkili yaşam kalitesi ve stoma uyumlarının daha yüksek olduğu belirlendi (p<0.05). Sonuç: Araştırmada, mobil tabanlı stoma bakım eğitimi alan hastaların ostomi öz bakım becerilerinin, stoma ile ilişkili yaşam kalitesinin ve stomaya uyumlarının anlamlı düzeyde daha yüksek ve olumlu olduğu, ayrıca stoma ile ilişkili komplikasyon oranlarının azaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effect of mobile-based education provided to patients with intestinal stoma on self-care, quality of life, and complications. Materials and Methods: The data of this randomized controlled experimental study were collected at the General Surgery Clinic of Fırat University Hospital between November 2024 and May 2025. The study sample consisted of 62 patients, with 31 in the intervention group and 31 in the control group. Patients in the intervention group received mobile-based education starting before surgery and continuing until the third month after discharge. Data were collected using the Patient Information Form, Ostomy Skin Tool, Pittman Ostomy Complication Severity Index, Stoma Quality of Life Scale, Ostomy Adjustment Scale, Ostomy Self-Care Index and the Turkish Computer System Usability Questionnaire-Short Version. Results: The demographic and clinical characteristics of the groups were found to be homogeneous. Patients in the intervention group had significantly higher self-care scores than those in the control group on postoperative day 2, at discharge, and at the 1st and 3rd months after discharge (p<0.05). The REK scores indicating peristomal skin lesions were significantly lower in the intervention group at the same time points (p<0.05). Additionally, the intervention group demonstrated significantly higher scores in stoma-related quality of life and stoma adjustment at the 1st and 3rd months after discharge compared to the control group (p<0.05). Conclusion: In the study, it was determined that patients who received mobile-based stoma care education had significantly higher and more positive ostomy self-care skills, stoma-related quality of life, and adjustment to the stoma, and that the rates of stoma-related complications decreased.