Sosyal bilgiler öğretiminde etkileşimli tahtaların etkililiğinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of interactive whiteboards in social studies teaching by students
  1. Tez No: 972107
  2. Yazar: SELÇUK ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, teknolojik gelişmelerle birlikte okullarda kullanılmaya başlanan, etkileşimli tahtaların öğrenciler üzerindeki etkilerini belirlemektir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ne tam yapılandırılmış görüşmeler kadar katı, ne de yapılandırılmamış görüşmeler kadar esnektir, iki uç arasında yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan araştırmada Sosyal Bilgiler eğitiminde etkileşimli tahta kullanımı ile ilgili öğrenci görüşlerinin ayrıntılı ve derinlemesine incelenmesi amaçlandığı için araştırma, yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla yürütülmüştür. Bulgular incelendiğinde öğrenciler, etkileşimli tahtaların dersi takip etmeyi kolaylaştırdığını ve görsel materyallerin öğrenmeyi desteklediği öğrencilerin derse katılımını arttırdığı, öğrenme motivasyonlarını yükselttiği görülmüştür. Bununla birlikte etkileşimli tahtaların teknik sorunları, içerik eksiklikleri ve öğretmenlerin yeterli eğitimi almaması, öğrenciler tarafından dile getirilen başlıca problemler arasında olduğu da görülmüştür. Çalışma bulguları incelendiğinde öğretmenlerin, etkileşimli tahtanın etkili kullanımı için daha fazla eğitim alması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların görüşleri incelendiğinde etkileşimli tahtaların kullanım sıklığı ve verimliliği konusunda okulların altyapı ve teknolojik imkanlarına göre değişiklikler olduğu görülmüştür. Çalışmada çıkan sonuçlar dikkate alındığında kırsal ve teknik donanımı yetersiz okullarda internet bağlantısı, donanım güncellemeleri ve teknik destek hizmetlerinin iyileştirilmesi sağlanması, Sosyal bilgiler dersi için öğretim programına uygun, interaktif, güncel ve disiplinler arası materyallerin öğretmenler tarafından hazırlanması ve EBA gibi dijital platformlar aracılığıyla paylaşılması, etkileşimli tahtaların sadece öğretmen merkezli anlatımlar için değil, öğrenci katılımını destekleyen uygulamalarla (oyunlaştırma, dijital hikâye anlatımı, tartışma simülasyonları vb.) bütünleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to demonstrate the effectiveness of interactive whiteboards in social studies education. The study aims to determine the impact of interactive whiteboards, which have become increasingly popular in schools with technological advancements, on students. Semi-structured interviews are neither as rigid as fully structured interviews nor as flexible as unstructured interviews; they fall somewhere between the two extremes. Because this study aimed to provide a detailed and in-depth examination of student opinions on the use of interactive whiteboards in social studies education, it was conducted using semi-structured interview questions. Findings indicate that interactive whiteboards make it easier to follow lessons, that visual materials support learning, and that they increase student engagement and motivation to learn. However, students also noted that technical issues with interactive whiteboards, content deficiencies, and teachers' inadequate training were among the primary problems expressed by the students. The study findings indicate that teachers need more training for effective use of interactive whiteboards. However, an examination of participants' opinions reveals that the frequency and effectiveness of interactive whiteboard use vary depending on schools' infrastructure and technological capabilities. Considering the results of the study, it can be recommended that internet connection, hardware updates and technical support services be improved in rural schools and schools with inadequate technical equipment; that interactive, up-to-date and interdisciplinary materials suitable for the curriculum for the social studies course be prepared by teachers and shared through digital platforms such as EBA; and that interactive boards be integrated not only for teacher-centered lectures but also with applications that support student participation (gamification, digital storytelling, discussion simulations, etc.).