Güneş enerjisinden yeşil hidrojen üretiminin teknik değerlendirmesi
Technical evaluation of green hydrogen production from solar energy
  1. Tez No: 972111
  2. Yazar: MOHAMMAD VALİZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PUSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin Mersin, İzmir ve Antalya illerinde kurulması planlanan 1 MW kapasiteli, fotovoltaik (FV) sistem temelli, yeşil hidrojen üretim tesisi tasarlanmış ve teknik değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın başında, yenilenebilir enerji kaynaklarının (YEK) küresel gelişimi, Türkiye'nin güneş potansiyeli ve yeşil hidrojenin enerji dönüşümündeki önemi detaylı şekilde analiz edilmiştir. Üç şehir için ayrı ayrı güneş ışınımı değerleri incelenmiş; uygun PV panel türü, panel sayısı, yerleşim alanı ve elektrik üretim kapasitesi hesaplanmıştır. Üretilen elektrik, doğrudan proton değişim membranlı (PEM) elektrolizör sistemine aktarılmıştır. Her şehir için sistemin aylık yeşil hidrojen üretim miktarı (kg) ve gerekli saf su ihtiyacı (litre) belirlenmiştir. Elektroliz sürecinde açığa çıkan hidrojen ve oksijenin ayrılması için gaz ayırıcı (separatör) ve hidrojenin kurutulması için kurutucu sistemler devreye alınmıştır. Üretilen yeşil hidrojen, kompresör aracılığıyla 350 bar basınca kadar sıkıştırılmış, bu basınç altında depolama hacmi yeniden hesaplanmış ve uygun özel tank sistemleri önerilmiştir. Tüm bu süreçler, yenilenebilir enerji entegrasyonu, karbon salım azaltılması, enerji bağımsızlığı ve çevresel sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Mersin, İzmir ve Antalya'nın her birinin bu sistem için uygun altyapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A solar-based green hydrogen production plant with a capacity of 1 MW was designed within the scope of this thesis for the cities of Mersin, İzmir, and Antalya in Turkey, and its performance analyses were carried out. At the beginning of the study, the global development of renewable energy sources, Turkey's solar potential, and the role of green hydrogen in energy transformation were evaluated. For each city, based on sunshine duration and irradiation data, the appropriate photovoltaic (PV) panel type was selected; the required number of panels, installation area, and monthly electricity generation were calculated. The electricity generated was directly transferred to the proton exchange membrane (PEM) electrolyzer system. For each city, the monthly green hydrogen production capacity and the amount of pure water required by the system were determined, and the water purification systems were defined. After electrolysis, a gas separator unit was used to separate the hydrogen and oxygen produced, and a dryer system was applied to remove moisture. The hydrogen produced was compressed up to 350 bar, and its volume under this pressure was recalculated to make it suitable for storage. Customized tank systems were proposed for storage, and technical differences between cities were comparatively evaluated. The results of this study show that green hydrogen production is technically feasible in different regions of Turkey and can play a significant role in sustainable energy transformation.