The role of psychological capital and personality traits in university students' perceptions of talent management
Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin yetenek yönetimine yönelik etkileşimleri psikolojik sermaye ve kişilik özellikleri
  1. Tez No: 972117
  2. Yazar: RAYAN OTHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yetenek yönetimi uygulamalarına ilişkin algıları ile psikolojik sermaye (öz yeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılık) düzeyleri ve Beş Faktör Modeli'ne dayalı kişilik özellikleri (dışadönüklük, vicdanlılık, deneyime açıklık, uyumluluk ve duygusal denge) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel bir araştırma tasarımı kullanılarak, İstanbul, Türkiye'deki üniversitelere kayıtlı 155 lisans ve lisansüstü öğrenciden oluşan bir örneklemden veri toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında Psikolojik Sermaye Anketi (PCQ), Beş Büyük Envanteri (BFI) ve Yetenek Yönetimi Algısı Ölçeği yer almaktadır. Bulgular, daha yüksek düzeyde psikolojik sermayeye (özellikle öz yeterlilik ve dayanıklılık) ve dışadönüklük ve vicdanlılık gibi belirli kişilik özelliklerine sahip öğrencilerin kurumsal yetenek yönetimi çabalarını daha olumlu algılama eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyet ve fakülte temelli farklılıklar da gözlemlenmiştir; kadın ve tıp fakültesi öğrencileri daha olumlu algılar bildirmiştir. Regresyon analizi, dışadönüklük, dayanıklılık ve öz yeterliliğin birlikte öğrencilerin yetenek yönetimi algılarındaki varyansın %24,4'ünü açıkladığını göstermiştir. Bu sonuçlar, hem sabit eğilimsel özelliklerin hem de geliştirilebilir psikolojik kaynakların, öğrencilerin yükseköğretimdeki yetenek geliştirme uygulamalarını nasıl değerlendirdiklerini ve bunlarla nasıl etkileşime girdiklerini önemli ölçüde etkilediğini ve üniversite politikası ve öğrenci geliştirme programlarında daha kişiselleştirilmiş ve psikolojik olarak bilgilendirilmiş yaklaşımlara duyulan ihtiyacı vurguladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between university students' perceptions of talent management practices and their levels of psychological capital (self-efficacy, hope, optimism, and resilience) as well as their personality traits based on the Five-Factor Model (extraversion, conscientiousness, openness to experience, agreeableness, and emotional stability). Employing a quantitative research design, data were collected from a sample of 155 undergraduate and graduate students enrolled in universities in Istanbul, Türkiye. The data collection instruments included the Psychological Capital Questionnaire (PCQ), the Big Five Inventory (BFI), and a Talent Management Perception Scale. The findings revealed that students with higher levels of psychological capital—particularly self-efficacy and resilience—and specific personality traits such as extraversion and conscientiousness, tend to perceive institutional talent management efforts more positively. Gender and faculty-based differences were also observed, with female and medical faculty students reporting more favorable perceptions. Regression analysis showed that extraversion, resilience, and self-efficacy together explained 24.4% of the variance in students' perceptions of talent management. These results suggest that both stable dispositional traits and developable psychological resources significantly influence how students evaluate and engage with talent development practices in higher education, emphasizing the need for more personalized and psychologically-informed approaches in university policy and student development programs.