Yeşil pazarlama ve tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 972128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN ÇİLDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında teknolojinin hızla gelişmesi, üretim ve tüketim anlayışını da değiştirmiş; nüfusun da artmasıyla bu iki değişken artmaya başlamıştır. Bu durum, sınırsız gözüyle bakılan doğal kaynakların hızla tüketilmesinin ve çevresel bir dizi problemin önünü açmıştır. Bu tarz olumsuz gelişmeler, insanların çevreye vermiş olduğu zararın farkına varmasını sağlamış ve onların çevreye karşı sorumluluk bilincini giderek arttırmıştır. İnsanların çevreye vermiş oldukları zararı telafi etmeye çalışması ise onların çevre dostu ürünleri tüketmeye başlamasına sebep olmuş; işletmeler de bu bağlamda çevre dostu yeşil ürünler olarak nitelenen ürünleri üretmeye başlamışlardır. İşletmelerin bu tarz ürünleri üretmeye başlaması ise yeşil pazarlama kavramını ön plana çıkarmıştır. Çevresel kaygılarla üretilen mal ve hizmetleri satın almak isteyen tüketicilere dönük gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri, yeşil pazarlama olarak adlandırılmaktadır. Ele aldığımız bu çalışma ilk olarak çevre kavramı ve çevreye ilişkin bir dizi problemlere değinilecektir. Bir sonraki bölümde ise pazarlama ve yeşil pazarlama kavramı, bu pazarlama türünün örnekleri, yeşil tüketici ve karakteristikleri, tüketici satın alma davranışı ile yeşil pazarlama kavramının tüketici satın alma davranışı ile ilişkisi ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, the rapid development of technology has also changed the understanding of production and consumption; with the increase in the population, these two variables have started to increase. This situation has paved the way for the rapid consumption of natural resources, which were considered unlimited, and a series of environmental problems. Such negative developments have made people aware of the damage they have caused to the environment and have gradually increased their sense of responsibility towards the environment. People's efforts to compensate for the damage they have caused to the environment have caused them to start consuming environmentally friendly products; in this context, businesses have started to produce products that are described as environmentally friendly green products. The fact that businesses have started to produce such products has brought the concept of green marketing to the forefront. Marketing activities carried out for consumers who want to buy goods and services produced with environmental concerns are called green marketing. This study we are examining will first touch on the concept of the environment and a series of problems related to the environment. In the next section, the concept of marketing and green marketing, examples of this type of marketing, green consumers and their characteristics, consumer purchasing behavior and the relationship between the concept of green marketing and consumer purchasing behavior will be revealed.