Parametric design of a ball bushing using Rhino 3D Grasshopper and artificial intelligence
Rhino 3D Grasshopper ve yapay zeka kullanarak bilyalı burçların parametrik tasarımı
- Tez No: 972133
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, görsel programlama tabanlı bir CAD aracı olan Rhino 3D Grasshopper'ın, mekanik tasarımda kritik bileşenler olan bilyalı burçların parametrik modellenmesinde nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Araştırmanın amacı, Rhino 3D Grasshopper ve Yapay Zekâ (YZ) tabanlı optimizasyon tekniklerini kullanarak özelleştirilebilir ve uyarlanabilir bir tasarım çerçevesi geliştirmektir. Geleneksel parametrik tasarım yöntemleri genellikle ileri düzey programlama bilgisi gerektirir, bu da kodlama becerisine sahip olmayan mühendisler için erişilebilirliği sınırlar. Grasshopper'ın düğüm tabanlı grafiksel arayüzü, geometrilerin, kısıtlamaların ve tasarım kurallarının görsel olarak tanımlanmasını sağlayarak parametrik modelleme sürecini basitleştirir. Çalışma, mevcut parametrik tasarım yöntemlerini ve CAD araçlarını inceleyen bir literatür taramasıyla başlamaktadır. Bunu takiben, geometrik varyasyonlar, malzeme özellikleri ve mekanik kısıtlamalar gibi tasarım parametrelerini içeren kapsamlı bir bilyalı burç modeli geliştirilecektir. Ayrıca, modelin esnekliği ve verimliliği Grasshopper'ın Python arayüzü kullanılarak artırılacaktır. Son aşamada, özellikle PTC Creo tabanlı bilyalı burç tasarımlarıyla karşılaştırmalı bir analiz yapılacaktır. Bu karşılaştırma süreci, tasarım esnekliği, zaman verimliliği ve optimizasyon yeteneklerine odaklanacaktır. Bulgular, Rhino 3D Grasshopper'ın mekanik mühendislik için güçlü bir parametrik tasarım platformu sunduğunu ve modülerlik, gerçek zamanlı değişiklikler ve hesaplama verimliliği açısından önemli avantajlar sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how Rhino 3D Grasshopper, a visual programming-based CAD tool, can be utilized for the parametric modeling of ball bushings, which are critical components in mechanical design. The aim of this research is to develop a customizable and adaptable design framework using Rhino 3D Grasshopper and Artificial Intelligence (AI)-based optimization techniques. Traditional parametric design methods often require advanced programming knowledge, which limits accessibility for engineers without coding skills. Grasshopper's node-based graphical interface simplifies the parametric modeling process by enabling the visual definition of geometry, constraints, and design rules. The study begins with a literature review, examining current parametric design methodologies and CAD tools. Following this, a comprehensive ball bushing model will be developed, incorporating design parameters such as geometric variations, material properties, and mechanical constraints. Additionally, the flexibility and efficiency of the model will be enhanced using Grasshopper's Python interface. Finally a comparison will be made with traditional CAD modeling techniques, particularly PTC Creo-based ball bushing designs. The comparison process will focus on design flexibility, time efficiency, and optimization capabilities. The findings reveal that Rhino 3D Grasshopper offers a robust parametric design platform for mechanical engineering, providing significant advantages in terms of modularity, real-time modifications, and computational efficiency.