Öğretmenlerin kodlama becerilerine yönelik değerlendirme testinin geliştirilmesi
Developing an assessment tool for evaluating the coding skills of teachers
- Tez No: 972184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞARAN, DOÇ. DR. ŞERMİN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin kodlama becerilerinin değerlendirilmesine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye genelinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokullarında ve ilköğretim okullarında görev yapan 43 okul öncesi öğretmeni, 88 sınıf öğretmeni, 96 ilköğretim matematik, 33 fen bilimleri, 23 sosyal bilgiler, 18 ingilizce, 18 Türkçe, 14 psikolojik danışmanlık-rehberlik ve diğer branşlardan 47 öğretmen olmak üzere toplam 380 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve öğretmenlerin kodlama becerilerini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılan“Öğretmenlerin Kodlama Becerilerine Yönelik Değerlendirme Testi”üzerinden toplanmıştır. Değerlendirme testinin, geçerlik analizinde kapsam geçerliği için uzman görüşü yöntemine, yapı geçerliği için ise açımlayıcı faktör analizi yöntemine başvurulmuştur. Güvenirlik analizinde, KR-20 güvenirlik katsayısı, madde güçlük ve ayırt edicilik indeksi yöntemleri kullanılmıştır. Analiz süreci sonrasında değerlendirme testinin KR-20 katsayısı .90 olarak mükemmel düzeyde bulunmuştur. Değerlendirme testinde, Temel Temsil ve Veri İşleme Becerileri, Algoritmik ve Yapılandırılmış Problem Çözme Becerileri ve Mantıksal Akış ve Hata Yönetimi Becerileri olmak üzere 3 faktör ve 26 madde bulunmaktadır. Faktörlere ait KR-20 değerleri sırasıyla, .82, .86 ve .80'dir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Öğretmenlerin Kodlama Becerilerine Yönelik Değerlendirme Testi geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıdır. Bununla birlikte, öğretmenlerin kodlama puanlarının cinsiyet, mesleki deneyim, eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı ancak branş, kodlama ve bilgi işlemsel düşünme eğitimi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a valid and reliable measurement tool for assessing teachers' coding skills. Within the scope of the study, the descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was employed. The sample of the research consisted of 380 teachers working in kindergartens and primary schools affiliated with the Ministry of National Education across Turkey, including 43 preschool teachers, 88 primary school teachers, 96 mathematics teachers, 33 science teachers, 23 social studies teachers, 18 English teachers, 18 Turkish teachers, 14 psychological counseling and guidance teachers, and 47 teachers from other subject areas. The data were collected through a“Personal Information Form”and the“Assessment Tool for Evaluating the oding kills of Teachers”which was developed by the researcher and subjected to validity and reliability analyses. For validity analysis, expert opinion was used to establish content validity, while exploratory factor analysis (EFA) was conducted to establish construct validity. For reliability analysis, KR-20 reliability coefficient, item difficulty, and item discrimination indices were applied. Following the analysis process, the KR-20 coefficient of the assessment test was found to be .90, indicating an excellent level of reliability. The assessment test consisted of 26 items under three factors: Basic Representation and Data Processing kills, Algorithmic and tructured Problem-olving kills, and Logical Flow and Error Management kills. The KR-20 values for the factors were .82, .86, and .80, respectively. Findings revealed that the Assessment Tool for Evaluating the oding kills of Teachers is a valid and reliable measurement instrument. Moreover, it was determined that teachers' coding scores did not differ significantly according to gender, professional experience, and educational level, but did differ significantly based on branch, coding training, and computational thinking training.