4+1 planlı yazma ve değerlendirme modeli öğretiminin Türkçe öğretmeni adaylarının yazma başarısı, tutumu ve kaygısına etkisi
The effect of 4+1 plan writing and evaluation model teaching on Turkish teaching candidates' writing success, attitude and anxiety
  1. Tez No: 717273
  2. Yazar: EMRE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAŞ, PROF. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı 4+1 planlı yazma ve değerlendirme modeli öğretiminin Türkçe öğretmeni adaylarının yazma başarısı, tutumu ve kaygısına etkisini araştırmaktır. Araştırmada eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Yıldız Teknik Üniversitesinde eğitim gören 27 Türkçe öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Kontrol grubunu ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde eğitim-öğretim gören 30 Türkçe öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma 14 hafta ve 7 uygulamadan oluşmuştur. Araştırmanın deney grubuna 4+1 planlı yazma ve değerlendirme merkezli eylem planı, kontrol grubuna ise YÖK'ün müfredatında yer alan Türk Dili dersinin içeriği uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin yazma başarılarına, tutum ve kaygılarına ilişkin veriler toplanmıştır. Nicel veriler için dağılımın normalliğinin belirlenmesinde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Analizlerin sonucuna göre Wilcoxon, Mann-Whitney U testi, eşleştirilmiş gruplar t testi, bağımsız gruplar t testi uygulanmıştır. Ayrıca puanlar arasındaki korelasyonlara yönelik Spearman korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Son olarak puanlayıcılar arasındaki güvenilirliğe yönelik olarak Cramer'in V katsayısı ve anlamlılık değeri bulunmuştur. Görüşme ve araştırmacı günlüğünden elde edilen veriler açık kodlama ile NVivo'da analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin yazma başarılarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır. Özgünlük ve yaratıcılık başarısı, üslup başarısı, metin yapısı başarısı ve yazım, noktalama ve sayfa düzeni alt kategorilerinde de deney grubu lehine anlamlı farklılık vardır. Planlı yazma ve değerlendirme modeli deney grubunda yazıya hazırlık, yazıyı planlama, yazıyı geliştirme, yazıyı düzeltme ve sunum/yayınlama kategorilerinde de son test lehine anlamlı farklılık vardır. Öğrencilerin yazma tutumu ve yazma kaygısı incelendiğinde de deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin öz düzenleme becerilerinde son test lehine anlamlılık ortaya çıkmıştır. Bulgular modelin Türkçe öğretmeni adaylarının yazma becerilerini hem akademik başarı hem de psikometrik değişkenler bakımından pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ışığında 4+1 PYDM'nin Türkçe öğretmeni adaylarının yazma becerisinin ve psikometrik değişkenlerin geliştirilmesinde kullanımı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 4+1 Planned Writing and Evaluation Model Teaching on Turkish teacher candidates' writing success, attitude, and anxiety. The action research is the research method of this study. The experimental group of the research consists of 27 Turkish language teaching first-year students studying at Yıldız Technical University in the 2019-2020 academic season. The control group consists of 30 Turkish language teaching first-year students studying at Bolu Abant İzzet Baysal University. The study consisted of 14 weeks and 7 applications. A 4+1 planned writing and evaluation-centered action plan were applied to the experimental group of the research, and the course content of Turkish Language lesson determined by YÖK was applied to the control group. In the study, data on students' writing success, attitudes, and concerns were collected. Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were used to determine the normality of the distribution for quantitative data. According to the results of the analysis, Wilcoxon, Mann-Whitney U test, paired groups t-test, independent groups t-test were applied. In addition, Spearman's correlation coefficient was calculated for the correlations between the scores. Finally, Cramer's V coefficient and significance value were found for reliability among raters. The data obtained from the interview and the researcher's diary were analyzed in NVivo with open coding. According to the findings, there is a significant difference in the writing success of the students in favor of the experimental group. There are also significant differences in favor of the experimental group in the sub-categories of originality and creativity success, stylistic success, text structure success, and spelling, punctuation, and page layout. In the planned writing and evaluation model experimental group, there is a significant difference in favor of the post-test in the categories of preparation for writing, planning the writing, developing the writing, editing the writing, and presentation/publishing. When the writing attitude and writing anxiety of the students are examined, there is a significant difference in favor of the experimental group. In addition, there was a significant difference in favor of the post-test in the self-regulation skills of the experimental group students. The findings show that the model has a positive effect on the writing skills of Turkish teacher candidates in terms of both academic achievement and psychometric variables. In the light of the results, it is recommended to use 4+1 PYDM to improve Turkish teacher candidates' writing skills and psychometric variables.