Leo Lionni kitapları ile oluşturulan etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının felsefi davranış ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
The examination of the effects of interactive reading activities based on Leo Lionni's books on the philosophical behaviors and attitudes of preschool children
  1. Tez No: 972193
  2. Yazar: MELEK CAN ÖZİPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH AÇAR GÜNŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Leo Lionni kitapları ile oluşturulan etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının felsefi davranış ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılan araştırmada ön test, son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmaya, İstanbul İli Esenyurt İlçesi'nde Atatürk İlkokulu'na bağlı anasınıfına devam eden 15 deney, 18 kontrol grubu olmka üzere toplam 33 çocuk dahil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla, kişisel bilgi formu ve Dirican ve Deniz (2017)'in geliştirmiş oldukları ' Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Felsefi Tutum ve Davranışlarını Belirleme Kontrol Listesi' kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara, araştırmacı tarafından 10 hafta boyunca haftada bir gün Leo Lionni kitapları kullanılarak etkileşimli kitap okuma etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır, ancak araştırma verileri toplandıktan sonra etik gerekçelerle bir oturum etkinlik yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki çocukların ön test ve son test puanları arasındaki felsefi davranış ve tutumları farklılıklarının Pearson Ki-Kare testi, deney grubu ön test-son test felsefi davranış ve tutum farkı McNemar testi ile analiz edilmiştir. Verileriz analizi sonucunda deney ve kontrol grubunda bulunan çocukların felsefi davranış ve tutumları açısından ön test sonuçları büyük ölçüde benzer başlangıç seviyelerine sahip oldukları söylenebilmektedir. Son test sonuçlarında ise deney grubu adına anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, araştırmada Leo Lionni kitapları kullanılarak etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin deney grubundaki çocukların dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark ederek sözcüklerin anlamını sorma, haklarını söyleme, başkalarının hakları olduğunu söyleme, dinledikleri ile ilgili sorular sorma ve merak ettiği konuyla ilgili sormaktan hoşlanma, başkaları için takdir ve övgü sözcükleri kullanma gibi becerilerine olumlu yönde etki ettiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
A quasi-experimental design with pre-test, post-test, experimental and control groups was used to examine the effect of interactive book reading activities based on Leo Lionni's books on the philosophical behaviors and attitudes of preschool children. The study included a total of 33 children attending the kindergarten class of Atatürk Primary School in Esenyurt District of Istanbul, with 15 in the experimental group and 18 in the control group. To collect data, a personal information form and the“Checklist for Identifying Philosophical Attitudes and Behaviors of Preschool Children”developed by Dirican and Deniz (2017) were used. Children in the experimental group participated in interactive book reading activities using Leo Lionni's books, conducted by the researcher once a week for 10 weeks. No intervention was applied to the control group during the study; however, an activity session was held with them after data collection for ethical reasons. Differences in philosophical behaviors and attitudes between the pre-test and post-test scores of children in the experimental and control groups were analyzed using the Pearson Chi-Square test, and differences within the experimental group were analyzed using the McNemar test. The analysis showed that children in both the experimental and control groups had largely similar baseline levels in terms of philosophical behaviors and attitudes. However, significant differences were observed in the post-test results in favor of the experimental group. Based on the findings, it can be concluded that interactive book reading activities using Leo Lionni's books positively influenced the experimental group's abilities such as noticing and asking about the meanings of new words they heard, expressing their rights, acknowledging others' rights, asking questions about what they listened to, enjoying asking about topics they are curious about, and using words of appreciation and praise for others.