Avrupa Birliği'nde parasal birlik ve birlik üyesi ülkeler ile Türkiye arasında reel döviz kurlarının analizi
European Monetary Union and analysis of real exchange rates among member countries and Turkey
- Tez No: 97220
 - Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARLUK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
TEZ OZU AVRUPA BİRLİĞİ'NDE PARASAL BİRLİK VE BİRLİK ÜYESİ ÜLKELER İLE TÜRKİYE ARASINDA REEL DÖVİZ KURLARININ ANALİZİ Özgür TONUS İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Haziran 2000 Danışman: Prof. Dr. S. Rıdvan KARLUK Avrupa Para Birliği, 1944 yılında gerçekleşen Bretton Woods Antlaşmasından bu yana yaşanan en önemli uluslararası ekonomik gelişmedir. Euro 1 Ocak 1 999 tarihinden itibaren Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya'nın resmi parasıdır. Bu aynı zamanda Avrupa Birliği içerisinde, ekonomik bütünleşme yolunda atılmış önemli bir adımdır Avrupa Para Birliği'nin etkileri, ilk önce Euro alanına katılan ülkelerde hissedilecektir. Aynı zamanda Euro uluslararası para sistemini de etkileyecektir. Euro'nun başlıca uluslararası para birimleri arasında yerini alması zamanla olacaktır. Bu durum, Avrupa Para Birliği'ne dahil ülkelerle yakın ekonomik ilişki içerisinde bulunan ülkeler açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle Avrupa Birliği'ne aday ülke olarak Türkiye, uyguladığı politikalarını Maastricht yakınlaşma kriterlerine uyumlu hale getirmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EUROPEAN MONETARY UNION AND ANALYSIS OF REAL EXCHANGE RATES AMONG MEMBER COUNTRIES AND TURKEY Özgür TONUS Departmant of Economics Anadolu University Social Science Institute, Jun 2000 Supervisor: Prof. Dr. S. Rıdvan KARLUK European Monetary Union is the most important international economic event since the Bretton Woods Agreements of 1944. The Euro is official currency of Austria, Belgium, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Luxembourg, the Netherlands, Portugal and Spain since 1 January 1999. It will represent a further step in the process of economic integration within the European Union. The effects of the monetary union will be felt primarily in the Euro area participating countries. At the same time, Euro will affect international monetary system. Euro's taking its place among the major international currecies is going to be gradual. This process will be quite important for the countries those with the close economic relationships with the European Monetary Union member countries. Therefore, Turkey should implement policies towards compliance with the Maastricht convergence criteria as a candidate country to European Union.