Beşeri sermaye teorisi ve Eskişehir'de bireysel ücret gelirleri arasında farklılıklar
Human capital theory and personal wage income differences in Eskişehir
  1. Tez No: 97221
  2. Yazar: FİLİZ TEPECİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ BEŞERİ SERMAYE TEORİSİ VE ESKİŞEHİR'DE BİREYSEL ÜCRET GELİRLERİ ARASINDA FARKLILIKLAR Filiz TEPECİK İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2000 Danışman: Prof. Dr. Necat BERBEROĞLU Beşeri sermaye teorisinde, beşeri sermayeye yatırım analizi bireylerin gelecek gelir kapasitesini güçlendiren herhangi bir harcama aracılığı ile yönlendirilmektedir. Temelde, bireyler gelecek gelirlerini artırmak için kendilerine veya çocuklarına yatırım yapmaktadır ya da diğer bir ifade ile, bireysel beşeri sermaye yatırımları bireysel gelir farklarını üreten temel nedendir. Bu yatırım harcamaları çeşitli alanlarda yapılabilir: Eğitim ve öğretim, işbaşında eğitim, göç, sağlık vb. Fakat teorinin, başından itibaren eğitim ve eğitim politikaları üzerinde odaklanması nedeniyle, eğitim beşeri sermaye yatırımlarının“özünün özüdür”. Bu nedenle, teorinin uygulama yönünde eğitim ile gelir arasındaki ilişkiye yönelik araştırmalarla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu tez çalışması çerçevesinde de, bu ilişki tartışılmış ve Eskişehir İli sanayi sektöründe ücretli çalışan bireyler üzerindeki beşeri sermaye değişkenlerinin dağıtıcı rolü iki regresyon modeli ile incelenmiştir: Minceryan Gelir Modeli ve onun bireylerin gelirleri, ebeveynlerinin eğitim düzeyleri ve meslekleri gibi sosyo-demografik değişkenlerle genişletilmiş ve güçlendirilmiş ileri modeli.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT HUMAN CAPITAL THEORY AND PERSONAL WAGE INCOME DIFFERENCES IN ESKİŞEHİR In the theory of human capital, the analysis of investment in human capital is directed by means of a spending which strengthens the income capacity of individuals. Basicly, individuals invest in themselves or in their children to increase their future income or in other words, the personal invesment of capital is the main factor which generates the personal difference of income. This investment spending can made in various areas: Education and training, migration, medical care etc. However, because the theory focus on education and education politics, it is“hard core of hard core”of human capital investment. For this reason, on the practical side of the theory studies oriented towards the relation between education and income are encountered. On the framework of this study, this relation has been discussed. Furthermore the distributor role of human capital variables on persons working in industry sectors in Eskişehir and earn“wage”income has been explained by two models of regression: The Mincerian Income Model and its advanced model which has been widened and strengthened by social demografic variables such as the education and occupation of individual's parents, individual's occupation position etc.