Farklı laktik asit bakterilerinin Tip 2 ekşi hamur üretiminde starter kültür olarak değerlendirilmesi
Evaluation of different lactic acid bacteria as starter culture in Type 2 sourdough production
  1. Tez No: 972206
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES DERTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ekşi hamur kullanılarak yapılan ekmek üretimi yalnız ticari maya kullanılarak gerçekleştirilen ekmek üretimi kadar yaygın olamamakla birlikte Anadolu'da halen sürdürülmektedir. İnsanların sağlıklı beslenme noktasında bilincinin artmasıyla birlikte ticari maya ile üretilen beyaz ekmeklere olan ilgide azalma görülmektedir. Literatürde ekşi hamurlu ekmeklerin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri birçok çalışma ile gösterilmiştir. Bu sebeple ekşi hamur içeren ekmekler tüketici ilgisini çekmektedir. Yaptığımız çalışmada geleneksel Türk ekşi hamurlarından daha önce izole edilmiş ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü starter kültür kütüphanesinde bulunan Companilactobacillus paralimentarius E-106, Lactiplantibacillus paraplantarum N-15 ve Lactiplantibacillus plantarum SC-9 suşları ile TİP-2 ekşi hamur üretilmiş, bu ekşi hamurlar kullanılarak ekmekler yapılmış ve ekmek kalite parametreleri incelenmiştir. Bu kapsamda ekmekte spesifik hacim, tekstür, renk, kimyasal bileşimi, maillard reaksiyonu ürünlerinin (MRP) miktarı ve uçucu bileşenler incelenmiştir. Tüm örneklerde spesifik hacim değeri 2,97-3,04 cm3/g aralığında tespit edilmiştir. Üç kültür ilavesi ile elde edilmiş MIX kodlu ekşi hamur ilave edilmiş ekmeğin spesifik hacmi kontrol grubu ekmeklerine göre daha yüksek tespit edilirken (3,04 cm3/g), N-15 kodlu ekşi hamur içeren ekmeğin spesifik hacmi kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmüştür (2,97 cm3/g). Sertlik değerleri 1. günde 4,89-9,51 N arasında, 3. günde 27,55-41,06 N arasında ve 5. günde 33,67-45,47 N arasında tespit edilmiştir. Bütün günlerde Kontrol-2 ekmeği en yüksek sertlik değerine sahip olduğu görülmüştür. Beyazlık indeksi açısından yine tüm ekmekler göz önünde bulundurulduğunda, beyazlık indeksi 30,20 ile 34,08 arasında tespit edilmiştir. Esmerleşme indeksi tüm ekmeklerde 32,27-36,09 arasında bulunmuştur. Hem esmerleşme indeksi hem de beyazlık indeksi ekşi hamur ilaveli ekmeklerde kontrol ekmeklerine göre daha düşük tespit edilmiştir. FAST indeks değeri tüm ekmeklerde %40,48-%81,22 arasında tespit edilmiştir. Kontrol grubu ekmeklerinde FAST indeks değeri ekşi hamur ilaveli ekmekler göre daha yüksek olduğu görülmüştür. GC/MS ile yapılan uçucu bileşen analizinde tüm ekmeklerde %70 ve üzeri benzerlikte 72 adet uçucu bileşen tespit edilmiştir. Uçucu bileşen profili açısından ekşi hamur ilaveli ekmeklerin uçucu bileşen çeşitliliği kontrol grubu ekmeklerine göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bread production using sourdough is not as common as bread production using only commercial yeast, but still continues in Anatolia. With the increase in people's awareness of healthy eating, there is a decrease in the interest in classical bakery breads produced with commercial yeast. In the literature, the positive effects of sourdough breads on human health have been shown in many studies. For this reason, breads containing sourdough attract the attention of consumers. In our study, TYPE-2 sourdough was produced with Companilactobacillus paralimentarius E-106, Lactiplantibacillus paraplantarum N-15 and Lactiplantibacillus plantarum SC-9 strains that were previously isolated from traditional Turkish sourdoughs and found in the starter culture library of Yıldız Technical University Food Engineering Department. Breads were made using these sourdoughs and bread quality parameters were examined. In this context, the specific volume, texture, color, chemical composition, amount of Maillard reaction products (MRP) and volatile components in bread were examined. The specific volume value was determined in the range of 2.97-3.04 cm3/g in all samples. While the specific volume of the bread with MIX coded sourdough added, obtained by adding three cultures, was determined higher than the bread of the control group (3.04 cm3/g), the specific volume of the bread containing the N-15 coded sourdough was found to be lower than the control group (2.97 cm3/g). The hardness values were between 4.89-9.51 N on the 1st day, between 27.55-41.06 N on the 3rd day and between 33.67-45.47 N on the 5th day. It was observed that Control-2 bread had the highest hardness value on all days. When all breads are considered in terms of whiteness index, the whiteness index was determined between 30.20 and 34.08. Browning index was found between 32.27-36.09 in all breads. Both the browning index and the whiteness index were found to be lower in sourdough added breads than in control breads. FAST index value was determined between 40.48% and 81.22% in all breads. FAST index value was found to be higher in breads of the control group than breads with added sourdough. In the volatile component analysis performed by GC/MS, 72 volatile components were detected with 70% or more similarity in all breads. In terms of volatile component profile, it was observed that the variety of volatile components of sourdough added breads was higher than the control group breads.