Ekzopolisakkarit üreten laktik asit bakterilerinin ekmek kalitesine etkisi
The effect of exopolysaccharide producing lactic acid bacteria on bread quality
  1. Tez No: 473138
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada ekşi hamurdan izole edilen L.plantarum (40 adet) türünün ekzopolisakkarit üretim miktarları tespit edilmiş; en yüksek (411.575 mg/L), orta (245.397 mg/L) ve en düşük (75.973 mg/L) ekzopolisakkarit üreten bakteri suşları belirlenmiştir. Seçilen her bir suşa ilave olarak un üzerinden %30 ekşi hamur kullanılmıştır. Ekmek üretiminde tip 550 ve tip 750 olmak üzere iki farklı ekmeklik un kullanılarak, seçilen bakteri suşları ve ekşi hamurun ekmek kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Ekmek hamurlarında pH, titrasyon asitliği (TTA) ve mikrobiyolojik analizler, ekmek örneklerinde ise; fizikokimyasal, tekstürel, renk ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Ekmek hamurlarının, fermantasyon süresi boyunca pH değerlerinde (yoğurma sonrası 5.61-5.84, fermantasyon sonunda 4.87-5.22) azalma gözlenirken, fermantasyon sonunda TTA değeri 3.2-5.5 ml aralığında belirlenmiştir. Duyusal değerlendirmede ise ekşi maya ve ekzopolisakkarit oluşturan suş katkılı ekşi hamur ekmekleri yaş maya ile üretilenlere tercih edilmiştir. En iyi duyusal değerlendirme puanlarını tip 750 unlu en yüksek miktarda ekzopolisakkarit oluşturan suş (BioLp57) katkılı ekşi hamur ekmeği almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production amounts of exopolysaccharide of L. plantarum (type 40) strain isolated from sourdough have been determined, exopolysaccharide-producing bacterial strains in the highest level (411,575 mg/L), in the medium level (245,397 mg/L) and in the lowest level (75,973 mg/L) have been identified. In addition to each selected strain, 30% sourdough has been used over flour. By using two different types of bread flour, wich are type 550 and type 750 in bread production, the effect on bread quality of selected bacterial strains and sourdough have been investigated. While pH, titration acidity (TTA) and microbiological analyzes in bread dough have been performed, physicochemical, textural, color and sensory analysis in bread samples have been performed. While the pH values (5.61-5.84 after kneading, 4.87-5.22 at the end of fermentation) of bread dough have decreased during the fermentation period, the TTA value at the end of fermentation is found to be in the range of 3.2-5.5 ml. In the sensory evaluation, sourdough and exopolysaccharide-forming strain added sourdough breads have been preferred to those produced with wet yeast. The best sensory evaluation scores have been obtained with strain added sourdough bread containing exopolysaccharide in the highest amount (BioLp 57) of type 750 flour.