İki boyutlu çalışmalarda oran-orantı
Proportion and symmetry in two-dimension works
- Tez No: 97222
- Danışmanlar: PROF. OYA KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İKİ BOYUTLU ÇALIŞMALARDA ORAN VE ORANTI Necla COŞKUN Resim Eğitimi Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Oya KINIKLI“iki Boyutlu Çalışmalarda Oran ve Orantı”adlı bu tez, 6.7. ve 8. sınıf öğrencilerinin, iki boyutlu çalışmalarda oran ve orantıyı kavrayabilmelerine ilişkindir. 6.7. ve 8. sınıf resim öğretmenlerinin, Çizgisel Çalışmalarda, Lekesel Çalışmalarda ve Renkli Çalışmalarda, çocukların grafiksel gelişimlerini de dikkate alarak, çocuklara oran-orantıyı nasıl bir uygulamayla verebilecekleri, araştırmada belirtilmektedir. Yüzey anlayışına dayanan, iki boyutlu çalışmalarda, öğretmenlerin, öğrencilere oran-orantıyı; gözlem olanakları sağlayarak, görsel doygunluğu sağlayacak örnekleri göstererek ve çalışma bittikten sonraki eleştirilerini onların anlayacağı ölçülerde açıklayarak elde edebilecekleri belirlenmiştir, iki boyutlu çalışmalarda biçimin çizgi, leke ve renkle ilişkili olduğu; biçimin işlevsellik ve estetik bir görünüş içinde yansıtılması gerektiği, ayrıca çizgi, leke ve renk gibi plastik elemanların zıtlıklarla ve farklı miktarlarda kullanımıyla resimde zengin bir anlatım oluşturabileceği anlaşılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin bu bilgileri, uyguladıkları öğretim yöntemlerinde kullanmaları, çocukların oran-orantıyı kavrayabilmeleri için yararlı olacağı vurgulanmıştır. Resimlerinde oran-orantı ile kompozisyonda bütünlüğü sağlayabilen öğrenciler, çalışmalarına yaratıcı yönlerini de katarak estetik bir anlatım yakalayabileceklerdir. Bu estetik anlatım, çocukların günlük yaşamlarında da güzeli ve rahatsızlık veren şeyleri ayırt edebilmelerini sağlayacaktır. Çevrelerinin farkına varan öğrenciler yaşama herkes gibi değil estetik bir yaklaşımla bakabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT PROPORTION AND SYMMETRY IN TWO-DIMENSION WORKS Necla COŞKUN In Teaching Art Program Anadolu University, Social Sciences Institute, September.2000 Advisor: Prof. Oya KINIKLI The thesis titled“Proportion and Symmetry in Two-Dimension Works”focuses on 6th, 7th, and 8th grade students' conceptualization of proportion and symmetry in two-dimension works. Addressing the 6th, 7th, 8th grade art teachers, suggests a technique for teaching proportion and symmetry by considering the graphic development of the learners. The suggested technique presents different ways of using“works of line”,“works of stain”and“works of colors”. The findings of the study indicated that the teachers can present proportion and symmetry in two-dimension works by providing appropriate examples, chances for observation, and explanations adjusted to learners' level. It is also found that in two-dimension works form is related to line, stain, and color and form must be reflected functionally and aesthetically. An additional finding is that, plastic elements such as line, stain, and color elaborate the expression of the work when used contrastively and in different proportions. In the study, it is emphasized that, by making use of the findings of this study in their teaching techniques, teachers can facilitate the learners' conceptualization of proportion and symmetry. Students who can produce integrated works by making use of proportion and symmetry can achieve an aesthetic expression by including their creativity also. This aesthetic expression will also help the learners in daily life because awareness of proportion and symmetry will enable the learners to notice the environment differently.