The Use of ergative verbs bt Turkish learners of English
Kılıcısız geçişsiz eylemlerin Türk öğrenciler tarafından kullanımı
  1. Tez No: 97223
  2. Yazar: ABDULLAH CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KILICISIZ GEÇİŞSİZ EYLEMLERİN* TÜRK ÖĞRENCİLER TARAFİNDAN KULLANİMİ Abdullah CAN İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ümit Deniz TURAN Bu çalışma, Türk öğrencilerin İngilizce kılıcısız geçişsiz eylemleri nasıl kullandıklarını ve bu eylemleri kullanırken ne tür hatalar yaptıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışmada, bu tür eylemlerin özellikleri, diğer geçişsiz eylemlerden farklılıkları ve bu farklılıkların dilbilgisinin çeşitli alanlarına yansıması, Chomsky (1981)'nin“Yönetim ve Bağlama Kuramı”çerçevesinde tartışılmaktadır. Çalışmanın verileri, bu çalışma için geliştirilen bir Dilbilgisel Doğruluk Saptama Testi, Cümle Tamamlama Alıştırmaları ve Cümle Kurma Alıştırmaları aracılığı ile elde edilmiştir. Çalışma, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde, İngilizce Öğretmenliği Programına kayıtlı 50 birinci sınıf öğrencisinin katılımı ile 1999-2000 Akademik Yılı * İngilizce“ergative”sözcüğünün karşılığı olan bir Türkçe sözcük, henüz sözlüklere girmemiştir. Geçişsiz eylemlerdeki bu ayrım, birkaç istisna dışında, henüz eğitsel dilbilgisinin konusu olmadığı için, bu durum olağan karşılanmalıdır. Bu konuda, Aksan (1997)“ergative verb”karşılığı olarak“kılıcısız geçişsiz eylem”ifadesini kullanmakta; Türkçede geçişsiz eylemleri, bu çalışmanın da konusu olan ölçütlere göre sınıflandırırken, şu açıklamalara yer vermektedir: bu sınıflamaya göre, kdıcılı geçişsiz eylemler {dalmak, gitmek, gülmek gibi) genellikle bir etkinlik anlattıkları için özneleri kılıcı rolü taşır. Diğer bir deyişle, özne eylemin anlattığı olayı ya da devinimi bilinçli olarak başlatan, uygulayan ve tamamlayandır, öte yandan, kılıcısız geçişsiz eylemlerin {düşmek, batmak, kurumak gibi) yüzeydeki özneleri daha çok nesne olarak karşımıza çıkar, özne konumunda olan öğe eylemi tasarlayan ya da gerçekleştiren olmaktan çok, eylemden etkilenen, etki altında olan rolündedir“ (Aksan 1997:96-97). Karacaer (1998:169) ise ”ergative verb“ karşılığı olarak ”istemsiz geçişsiz fiil“ ifadesini kullanmıştır. Ancak bu terimler, Patlıcan pişti. Zil çaldı. Lamba söndü örneklerinde görüldüğü gibi sözü edilmeyen ancak zorunlu olan [+canh, +insan] bir öznenin varlığım gerektiren eylemlerle (middles), Kar eridi, Gemi battı, Elbise kurudu gibi yukarıda tartışılan eylemler (inchoatives) arasındaki ayrımı karşılamamaktadır. 22 Ocak 2000 tarihindeki kişisel görüşmede, Ömer Demircan, ”ergative verb“ karşılığı olarak ”ön özneli dönüşlü eylem" iradesini önermiştir.Ill sonunda gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu çalışmaya kontrol grubu olarak, anadili İngilizce olan 60 İngilizce öğretmeni ve dilbilimci katılmıştır. Dilbilgisel Doğruluk Saptama Testi sonuçlan, kılıcısız geçişsiz eylemlerin, öğrenciler için, diğer geçişsiz eylemlere göre daha fazla sorunlu olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Cümle Tamamlama ve Cümle Kurma alıştırmalarının sonuçlan da, öğrencilerin edilgen yapıya olanak veren kılıcısız geçişsiz eylemleri Özne- Yüklem sözdiziminde kullanmaktan kaçınarak bunun yerine edilgen yapıyı tercih etmeleri şeklinde bir eğilimi ortaya koymuştur. (Örneğin, This shirt washes easily yerine This shirt is washed easily gibi.) Bu eğilim, birçok dilbilgisi kitabına göre kılıcısız geçişsiz eylem kullanmayı gerektiren bağlamlarda gözlenmiştir. Edilgen yapıya olanak vermeyen kılıcısız geçişsiz eylemlerin edilgen yapıda kullanılması (örneğin, Clouds were appeared on the horizon), ya da bir nesne ile birlikte geçişli olarak kullanılması (örneğin, *The sun appeared the clouds ) kılıcısız geçişsiz eylemlere ilişkin diğer tipik sorunlar olarak ortaya çıkmıştır. Aynca bu çalışmada, anadili İngilizce olan katılımcıların da dikkate değer bir kısmının, kılıcısız geçişsiz eylemleri Özne- Yüklem sözdiziminde kullanmaktan kaçınarak edilgen yapıda kullandıklan gözlenmiştir. Bu sonuç, bugüne dek söylenegelen, Özne- Yüklem sözdizimindeki kılıcısız geçişsiz eylemlerin edilgen yapıda kullanılmalarının bir dilbilgisel hata olduğu görüşünü tartışmaya açmaktadır. Bundan başka, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, öğrencilerin genel dil seviyeleri ile kılıcısız geçişsiz eylemleri Özne- Yüklem sözdiziminde kullanmaktan kaçınmalan arasında ters bir bağlantı gözlenmiştir. Bu sonuç da, bu güne dek yapılmış çalışmalarda elde edilen sonuçlan destekler görünmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE USE OF ERGATTVE VERBS BY TURKISH LEARNERS OF ENGLISH Abdullah CAN English Language Teaching Department Anadolu University Social Sciences Institute, September 2000 Advisor: Assistant Professor Ümit Deniz TURAN This study investigates the use of ergative verbs and related errors made by Turkish learners of English. Ergative verbs, the ways that they differ from other intransitive verbs, the reflection of this distinction in various areas of syntax and morphology are discussed within the linguistic framework of Government and Binding Theory (Chomsky 1981). The data for the empirical analysis are elicited via a Grammaticality Judgment Test, a Sentence Completion Task and a Sentence Production Task from an experimental and a control group. The experimental group consists of 50 first year ELT students at the end of the 1999-2000 academic year at Uludağ University, Bursa, Turkey. The control group includes 60 native speakers of English, professional English teachers and linguists. The results of the Grammaticality Judgment Test indicated that ergative verbs are more problematic for the learners than other typical intransitive verbs. The results of the Sentence Completion Task and Sentence Production Task showed that the learners tend to avoid paired ergative verbs in NP-VP word order and prefer to use the corresponding passive form instead (e.g. This shirt is washed easily instead of This shirt washes easily) This tendency is observed in contexts which require ergative forms as suggested in various grammar books. Passivisation of unaccusative verbs (e.g. *Clouds were appeared on the horizon) and transitivisation of unaccusative verbs (e.g. *The sun appeared^ the clouds on the horizon) emerged as typical error types related to ergative verbs.It was also observed that paired ergative verbs in NP-VP order were also passivised by considerable number of native speakers, which seems to be a challenge to the common claim that passivisation of paired ergatives is a grammatical error. Although not statistically significant, a reverse correlation between proficiency level and the rate of avoidance of ergative verbs in NP-VP word order has been observed in this study. This observation seems to support similar claims made in the literature.