Design of near and far-field thermophotovoltaic energy converters using bayesian optimization
Bayes optimizasyonu kullanılarak yakın ve uzak-alan termofotovoltaik enerji donüştürücülerinin tasarımı
  1. Tez No: 972258
  2. Yazar: YİĞİTHAN MEHMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çevre krizi, insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biri olmuştur. Karbondioksit (CO2) salınımı ve atık ısı, küresel ısınma yoluyla bu durumun temel nedenleri arasındadır. Bir yayıcı tarafından termal olarak üretilen fotonların bir fotovoltaik hücre aracılığıyla toplanmasına dayanan termofotovoltaik (TPV) enerji dönüşü-mü, hem yenilenebilir güneş enerjisini hem de atık ısıyı kullanabildiği için umut verici bir yöntemdir. Bu tezde, hem yakın-alan hem de uzak-alanda optimize edilmiş TPV sistemlerinin tasarımı sunulmuştur. Yakın-alan, ışınımın Planck yasasıyla öngörülenin çok üzerine çıktığı ve dalgalanan elektrodinamik kuramı ile açıklandığı, dalga boyundan daha kısa mesafeleri ifade eder. Her iki rejimde de, maksimum performans için malzeme seçim kriterlerini ortaya koymak amacıyla kullanılacak malzemelerin en uygun dielektrik fonksiyonlarının incelendiği yenilikçi bir yaklaşım benimsenmiştir. Her iki analizde de, makine öğrenmesine dayalı bir yöntem olan Bayes optimizasyonu kullanılmıştır; bu yöntemde, bir vekil model amaç fonksiyonunu taklit ederken, bir kazanç fonksiyonu sınırlı sayıda amaç fonksiyonu değerlendirmesiyle girdi uzayını keşfeder ve değerlendirir. Uzak-alan tasarımında, parametrik bir TPV analiziyle belirlenen ideal spektral yayım oranına yaklaşmak amacıyla çok katmanlı seçici bir yayıcı kullanılmıştır; bu yöntem ters tasarım olarak bilinir. Yakın-alan tasarımında ise, metal bir yayıcı ile yığın rekombinasyon kayıplarını ortadan kaldıran ince bir hücre arasında oluşan uçucu dalga eşleşmesi detaylı biçimde incelenmiştir. Uzak-alan ve yakın-alan tasarımlarında elde edilen verim ve güç yoğunluğu değerleri sırasıyla %17.5 ve 4.88 kW/m2, ile %31.1 ve 18.3 kW/m2 olarak bulunmuştur. Bu bulgular, hem sürdürülebilir enerji dönüşüm teknolojilerinin tasarımında hem de spektral olarak seçici optoelektronik ve fotonik sistemlerde yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The environmental crisis has been one of the biggest challenges facing humanity. The release of carbon dioxide (CO2) and waste heat are among the root causes of this situation through global warming. Thermophotovoltaic (TPV) energy conversion, in which the photons thermally generated by an emitter are harvested using a photovoltaic cell, is a promising method because TPVs can utilize both renewable solar energy and waste heat. This thesis presented the design of optimized TPV systems in both the near-field and far-field. Near-field refers to sub-wavelength distances where radiative transfer significantly exceeds the estimate of the Planck law and is explained by the theory of fluctuational electrodynamics. A novel approach is adopted in both regimes by examining the optimal dielectric functions of the constituent materials to establish material selection criteria for maximum performance. Bayesian optimization, a machine learning-based method, is used in both analyses, in which a surrogate model imitates the objective function, while an acquisition function explores and exploits the input space with a limited number of objective function evaluations. In the far-field design, a multilayer selective emitter is utilized to approach the ideal spectral emittance identified by a parametric TPV analysis, a method known as the inverse design. In the near-field design, the evanescent coupling between a metal emitter and a thin cell that eliminates the bulk recombination losses on a metal substrate is analyzed in detail for maximum efficiency. The efficiency and power density values obtained in the far-field and near-field designs are 17.5% and 4.88 kW/m2, and 31.1% and 18.3 kW/m2, respectively. These findings open up a new perspective on the design of sustainable energy conversion technologies as well as spectrally selective optoelectronic and photonic systems.