Uzaktan eğitimde ekonomik yapı çözümlemesi: Türk yükseköğretiminde örgün ve uzaktan eğitimin maliyet-etkinlik karşılaştırması
Economic structure resolution in distace education: Cost-effectiveness comparison between conventional and distance education in higher education
  1. Tez No: 97226
  2. Yazar: MEDİHA TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
T* DOKTORA TEZ ÖZÜ UZAKTAN EĞİTİMDE EKONOMİK YAPI ÇÖZÜMLEMESİ: TURK YÜKSEKÖĞRETİMİNDE ÖRGÜN VE UZAKTAN EĞİTİMİN MALİYET-ETKİNLİK KARŞILAŞTIRMASI Mediha TEZCAN İktisat Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kasım 2000 Danışman: Prof. Dr. Nüvit OKTAY Açık/Uzaktan eğitim kavramsal düzeyde anlatılmış tarihsel süreçteki gelişimi incelenmiştir. Açık/Uzaktan eğitim sistemlerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Örnek olaylara ait sayısal veriler ve geometrik düzlem aracılığı ile analiz edilmiştir. Uzaktan ve örgün eğitimin maliyet karşılaştırması geometrik düzlemde gösterilmiştir. Başabaş noktası analizi sonuçlandırılmıştır. Açık/Uzaktan eğitim sistemlerinde yararlanılan teknolojiler; eğitsel televizyon, uydu yayını, video konferans, radyo, ses kasetleri, bilgisayar-temelli eğitim, çoklu medya ve etkileşimli-bilgisayar bağlantılarının ayrıntılı maliyetleri gerçek sayısal verilerle analizleri yapılıp geometrik düzlemde incelenmiştir. Açık/Uzaktan eğitim sisteminde yararlanılan tek ve iki yönlü teknolojilerin maliyet farklılıkları geometrik düzlem aracılığı ile analiz edilmiştir. Açık/Uzaktan eğitim teknolojilerinin yönetimsel ve ekonomik model çözümlemeleri yapılmıştır.II Türk yükseköğretiminin bugünki durumuna ait sayısal verilerinin dünyadaki diğer yükseköğretim kurumlarının verileri ile karşılaştırılıp verimlilik analizi yapılmıştır. Türk yükseköğretimindeki örgün ve Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminin ayrıntı cari maliyet hesaplaması yapılmıştır. Hesaplanan sonuçlar aracılığı ile örgün ve uzaktan eğitimi maliyet-etkinlik karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar aracılığı ile dünyadaki örgün ve uzaktan eğitim kurumlarının maliyet-etkinlik karşılaştırması hesaplanmıştır. Ek Birinci Bölümde; Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminin; kuruluşunu sağlayan koşullar, yasal dayanağı, uzaktan eğitim sisteminin hizmet birimleri ve günümüze kadar verdiği hizmetleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ek İkinci Bölümde; Anadolu Üniversitesi İktisat, İşletme ve AÖF'nin bölümlerine göre öğrenci sayılarının kuruluş tarihlerinden günümüze kadarki verileri yer almaktadır. Ek Üçüncü Bölümde; Tez çalışmamızın altıncı bölümündeki“Türk yükseköğretiminde örgün ve uzaktan eğitim sisteminin maliyet-etkinlik analiz”çalışmasını oluşturan Türk yükseköğretiminde cari maliyet hesaplamasına ait analiz tabloları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The development of open/distance education which has been told in a conceptual level in the historical period has been investigated. Total fixed, variable, finance and capital, recurrent, costs of Open/Distance Education Systems have been analysed by the statistical data in the applications. The cost comparisons of distance and traditional education have been analysed by the statistical data in the applications. The cost comparisons of distance and traditional education have been shown in the geometric plane. The analysis of break-even points has been resulted. The technologies benefited from in the open/distance education systems are tv, satellite broadcasting, video conference, printing, radio, audio cassette, computer-based education and multi-media, and interactive-computer. The detailed costs of these technology activities have been analysed with real statistical data and shown in the geometric planes. The benefited/used cost differences of one and two way communication in open way communication distance education system have been given in the geometric plane. The economical and manageable model resolutions of open/distance education technologies have been done. Today's statistical data of Turkish Traditional Education Systems have been compared with the data of other traditional education systems in the world and the efficiency analysis has been done. The detailed current cost traditional calculation of conventional distance education has been done by the finding results. The cost efficiency comparison of convensation distance education institutions in the world has been calculated by the finding results.