Otel işletmelerinde ilişkisel pazarlama ve Kemer bölgesindeki otel ve tatil köylerinde ilişkisel pazarlama uygulamaları üzerine bir araştırma
Relationdhip marketing in hotel companies and the study of relationship applications at the hotels and holiday villages in Kemer
  1. Tez No: 97227
  2. Yazar: IŞIL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OTEL İŞLETMELERİNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA VE KEMER BÖLGESİNDEKİ OTEL VE TATİL KÖYLERİNDE İLİŞKİSEL PAZARLAMA UYGULAMALARIÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Işıl HATİPOĞLU Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Günümüzde otelcilik endüstrisi olgunluk dönemine ulaşmış ve rekabet ciddi bir şekilde artmıştır. Çok sayıda otel işletmecisi geleneksel pazarlama yaklaşımının gelecek için yeterli olmadığını fark etmiştir. Rekabet avantajı yaratabilmek için ürünlerini fiziksel olarak farlılaştırma yoluna giden işletmeler, kısa zamanda bunun son derece maliyetli ve taklit edilebilir olduğunu görmüşlerdir. Bu da 1990'larda otelcilik endüstrisinin dikkatinin ilişkisel pazarlamaya yönelmesine neden olmuştur. Söz konusu nedenlerden dolayı ilişkisel pazarlama yaklaşımı bu tez çalışmasında kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede öncelikle, hizmet kavramı ele alınmış, daha sonra birer hizmet işletmesi olan otel işletmelerinde pazarlama, kapsamlı olarak incelenmiştir. Daha sonra ilişkisel pazarlama kavramı ve otel işletmelerinde ilişkisel pazarlama süreci içinde yer alan bütün faaliyetler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu açıklamaları desteklemek amacıyla Bağlılık Üçgeni ve Hizmet İlişkileri Modeli örnek olarak verilmiştir. Son olarak Kemer bölgesindeki otel ve tatil köylerindeki lişkisel pazarlama uygulamaları yapılan anket çalışması ve bu işletmelerin yöneticileriyle kapsamlı görüşmeler gerçekleştirilmek yoluyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHIP MARKETING IN HOTEL COMPANIES AND THE STUDY OF RELATIONSHIP APPLICATIONS AT THE HOTELS AND HOLIDAY VILLAGES IN KEMER Isıl HATIPOGLU Tourism and Hotel Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, June 2000 Advisor: Assc. Prof. Dr. Sevgi Ayse OZTURK Today, the hotel industry has been reached maturate-period. Then the competition has incereased severely. Many hotel manager perceive that, the traditional marketing approach does not sufficient in future. First, the hotel companies differentiated their product to create competition advantage, but this increased their costs. And also they realize that the competitors can imitate this kind of applications easily. This cause, the hotel industry direct the attention to relationship marketing. For this reason, the concept of relationship marketing has been studied in detail with this thesis. Accordingly, first service concept was examined. Then the hotel marketing concept was discussed in detail. Relationship marketing concept and all the possible activities within the relationship marketing process at hotels were explained. To support this, Loyalty Triangle and Service Relationships Model have been given as examples. Finally, relationship applications at the hotels and holiday villages in Kemer were examined by conducting surveys with managers. Ill