Tarımsal kooperatiflerin tarımsal eğitim olanakları ve eğitim proğram önerisi
Agricultural education postibilities of agricultural coopeeratives and suggestion of education program
  1. Tez No: 97225
  2. Yazar: SEZAİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TARIMSAL KOOPERATİFLERİN TARIMSAL EĞİTİM OLANAKLARI VE EĞİTİM PROGRAM ÖNERİSİ Sezai DEMİREL İŞLETME/KOOPERATİFÇİLİK ANABİLİM DALI Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık 1999 Danışman: Prof. Dr. Yılmaz ÜRPER Ülkemizde kırsal kesimde yaşayanlar tarımsal faaliyetlerle uğraşmalarına rağmen bu konuda yeterli tarımsal eğitim düzeyine sahip değildirler. Tarımsal eğitim veren kuruluşların da yetersiz oluşu.tarımsal eğitim düzeyinin düşüklüğünü desteklemektedir. Bu nedenle tarımsal eğîtim gereksinimini karşılayacak kuruluşlar olmalıdır. Yapılan bu çalışmada tarım kesimine yönelik tarımsal eğitimin kooperatifler aracılığıyla verilmesi önerilmiştir. Tarımsal kooperatiflerin bu eğitimi nasıl vereceklerine ilişkin eğitim programı modeli sunulmuştur. Tarımsal eğitimin tarımsal kooperatifler aracılığıyla verilmesi daha uygun olacaktır. Çünkü tarımsal kooperatiflerin faaliyet konusu tarımdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Although the people living in rural areas in our country are occupied with agricultural activities, they dont have enough agricultural training. Since there is a limited number of institution giving agricultural training, this supports the low level of agricultural training. So, there must be some institutions to provide agricultural training requirement. İn this study, it's been advised to give agricultural training for rural parts by means of cooperatives. A training model about how agricultural cooperatives would give this training has been affered. it's much better to give agriculturul training by agricultural cooperatives. Because, the activity subject of agricultural cooperatives is agricultural.