Türkmenistan doğal gazının jeo-politik önemi ve ülkenin dış ticaretine olan katkısı
The geo-political importance of Turkmenistan's natural gas and its contribution to the country's foreign trade
  1. Tez No: 972268
  2. Yazar: AHMET NAZAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkmenistan'da mevcut olan doğal gaz rezervlerinin jeopolitik önemini ve bu kaynağın ülkenin dış ticaretine sağladığı katkıları incelemektedir. Türkmenistan, dünya çapında büyük bir doğal gaz rezervlerinden birine sahip olup, enerji kaynakları bakımından stratejik bir konumda yer almaktadır. Bu durum, ülkeyi bölgesel ve küresel enerji politikalarının merkezine taşımaktadır. Doğal gaz ihracatı, Türkmenistan'ın ekonomik kalkınmasının temelini oluşturmakta, dış ticaret gelirlerinin büyük bir kısmını teşkil etmektedir. Tezde, Türkmenistan'ın Rusya, Çin, İran ve potansiyel olarak Avrupa ile olan enerji ilişkileri analiz edilmiş, Trans-Hazar Boru Hattı gibi projelerin bölgesel dengeler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, ülkenin enerji politikalarının çeşitlendirilmesi yoluyla tek bir pazara bağımlılığı azaltma stratejileri irdelenmiştir. Türkmenistan'ın enerji ihracatı üzerinden dış ticaretini çeşitlendirme çabaları ve altyapı yatırımları da ekonomik açıdan ele alınmıştır. Sonuç olarak, Türkmenistan'ın doğal gaz kaynakları sadece ekonomik değil, siyasi bir güç unsuru olarak değerlendirilmektedir. Bu kaynaklar, ülkenin uluslararası ilişkilerinde pazarlık gücünü artırmakta ve jeopolitik önemini sürekli kılmaktadır. Tez, doğal gazın Türkmenistan için bir ekonomik kalkınma motoru olmanın ötesinde, stratejik bir dış politika aracı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the geopolitical importance of the natural gas reserves existing in Turkmenistan and the contributions of this resource to the country's foreign trade. Turkmenistan has one of the largest natural gas reserves worldwide and is located in a strategic position in terms of energy resources.his thesis examines the geopolitical importance of the natural gas reserves existing in Turkmenistan and the contributions of this resource to the country's foreign trade. Turkmenistan has one of the largest natural gas reserves worldwide and is located in a strategic position in terms of energy resources. This situation puts the country at the center of regional and global energy policies. Natural gas exports form the basis of Turkmenistan's economic development and constitute a large part of its foreign trade revenues. The thesis analyzes Turkmenistan's energy relations with Russia, China, Iran and potentially Europe, and evaluates the impact of projects such as the Trans-Caspian Pipeline on regional balances. It also examines strategies to reduce dependence on a single market through diversification of the country's energy policieshe thesis analyzes Turkmenistan's energy relations with Russia, China, Iran and potentially Europe, and evaluates the impact of projects such as the Trans-Caspian Pipeline on regional balances. It also examines strategies to reduce dependence on a single market through diversification of the country's energy policies. Turkmenistan's efforts to diversify its foreign trade through energy exports and infrastructure investments were also discussed from an economic point of view. As a result, Turkmenistan's natural gas resources are considered not only as an economic, but also as an element of political power. These resources increase the bargaining power of the country in its international relations and perpetuate its geopolitical importance.s a result, Turkmenistan's natural gas resources are considered not only as an economic, but also as an element of political power.