Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between secondary school students' attitudes towards physical education and sports classes and their psychological resilience levels
- Tez No: 972330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERMET TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaokul öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor Dersine yönelik tutumları ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2024 – 2025 eğitim öğretim yılında Muğla ili Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye Yanıklar Ortaokulu (78 öğrenci) ve Fethiye Silkar Günlükbaşı Ortaokuluna (323 öğrenci) devam etmekte olan toplam 401 öğrencidir. Araştırmanın örneklemi, evren içerisinde bulunan öğrencilerden 174 öğrencidir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracında kişisel bilgiler formu, İlköğretim Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği bulunmaktadır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 24. paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki anlamlılık analizlerinde anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak alınmıştır. Araştırmada öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutum ve psikolojik sağlamlık düzeyinde cinsiyet, sınıf düzeyi, okul dışı zamanlarda egzersiz veya spor yapma, spor yapma süresi, aile gelir durumu değişkenlerinin etkisinin bulunduğu, yaş, bir kulüpte düzenli olarak spor yapma, ailede lisanslı sporcu olması değişkenlerinin ise etkili olmadığı görülmüştür. Araştırmada öğrencilerin beden eğitimine yönelik bilişsel, duyuşsal ve toplam tutum düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeylerinin yüksek olduğu, beden eğitimi dersine yönelik tutum ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu ve beden eğitimi dersine yönelik tutumun psikolojik sağlamlık düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between middle school students' attitudes towards Physical Education and Sports Class and their psychological resilience levels. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The universe of the study is a total of 401 students attending Fethiye Yanıklar Secondary School (78 students) and Fethiye Silkar Günlükbaşı Secondary School (323 students) in the Fethiye district of Muğla province in the 2024-2025 academic year. The sample of the study is 174 students from the students in the universe. The data collection tool used in the study includes a personal information form, the Primary School Physical Education Class Attitude Scale and the Child and Youth Psychological Resilience Scale. SPSS 24. package program was used in the analysis of the research data. In the significance analyses between the variables, the significance level was taken as p=0.05. In the study, it was observed that the variables of gender, grade level, doing exercise or sports outside of school, duration of doing sports, family income status had an effect on the students' attitudes towards physical education and psychological resilience level, while the variables of age, doing sports regularly in a club, and having a licensed athlete in the family were not effective. In the study, it was concluded that the students' cognitive, affective and total attitude levels towards physical education and psychological resilience levels were high, that there was a positive relationship between attitudes towards physical education and psychological resilience, and that attitudes towards physical education were a significant predictor of the level of psychological resilience.