Hemşirelerin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin incelenmesi
Examination of mental health literacy levels of nurses
- Tez No: 972331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Hemşirelik, Psychiatry, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve bu düzeyin demografik, mesleki ve örgütsel değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel desende yürütülen çalışmada, Türkiye genelinde 710 hemşireye çevrim içi anket uygulanmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu (EK-1) ile Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (EK-2) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, hemşirelerin genel olarak orta düzeyde ruh sağlığı okuryazarlığına sahip olduklarını göstermiştir. Bilgi boyutunda yüksek, kaynak boyutunda ise düşük puan ortalamaları dikkat çekmiştir. Ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyi; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma şekli, görev yapılan birim, hasta sayısı ve daha önce bu konuda bilgi edinme gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermiştir (p<0,05). Özellikle yaşça büyük, lisansüstü eğitim almış ve gündüz çalışan hemşirelerin ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, hemşirelik eğitimine bu alanda daha fazla içerik kazandırılmasının ve hedeflenmiş eğitim programlarının geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of mental health literacy (MHL) among nurses and to examine the relationship between MHL and various demographic, professional, and organizational variables. Designed as a descriptive and cross-sectional study, data were collected online from 710 nurses across Türkiye. The data were obtained using a Personal Information Form developed by the researchers and the Mental Health Literacy Scale. The findings revealed that nurses generally had a moderate level of MHL. While the information subscale scores were relatively high, the resource-oriented scores were low. Statistically significant differences were found in MHL levels according to age, gender, education level, work schedule, unit of employment, patient load, and prior exposure to mental health knowledge. Notably, nurses who were older, held postgraduate degrees, and worked regular day shifts had higher MHL scores. These findings highlight the need to integrate mental health literacy more effectively into nursing education and to develop targeted training programs for clinical settings.