Türkçe öğretmenlerinin teknoloji tutumları ile kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between Turkish language teachers' attitudes toward technology and their technology usage
  1. Tez No: 972374
  2. Yazar: TUBA AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DÖŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin teknolojiye yönelik tutumları ile teknoloji kullanım düzeyleri ve teknoloji kabul durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel modele dayalı olarak desenlenmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de görev yapan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri, 123 Türkçe öğretmeninden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarını, kullanım düzeylerini ve teknoloji kabulünü ölçmeye yönelik ölçeklerden yararlanılmıştır.Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin teknolojiye yönelik genel tutumlarının olumlu düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenler, teknolojiyi eğitim sürecine entegre etmenin gerekliliğine inanmaktadır. Teknolojinin pedagojik etkilerini kabul etmekte ve bu doğrultuda öğretim süreçlerinde kullanmaya istekli olduklarını ifade etmektedirler.Teknoloji kullanım düzeyleri incelendiğinde, öğretmenlerin teknolojiyi ihtiyaç ve işlevsellik temelinde kullandıkları; prestij veya gösteriş amacıyla kullanıma ise mesafeli yaklaştıkları belirlenmiştir. UTAUT-2 modeline dayalı olarak değerlendirilen teknoloji kabul düzeyleri de oldukça yüksektir. Özellikle“performans beklentisi”,“hedonik motivasyon”ve“davranışsal niyet”alt boyutlarında öğretmenlerin olumlu görüş belirttikleri saptanmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda, teknolojiye yönelik tutum ile teknoloji kabul düzeyi arasında orta düzeyde anlamlı ve pozitif bir ilişki (r = ,645); teknoloji kullanım düzeyi ile teknoloji tutumu arasında ise zayıf ama anlamlı bir ilişki (r = ,336) olduğu ortaya konmuştur. Regresyon analizi sonucunda, teknoloji tutumlarının teknoloji kabul düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüş (R² = ,416) ve teknoloji kabul ve kullanım düzeyinin %41'inin öğretmenlerin tutumlarıyla açıklandığı saptanmıştır.Sonuç olarak, Türkçe öğretmenlerinin teknolojiye yönelik olumlu tutumlarının, onların teknolojiyi kabul etmeleri ve etkin bir şekilde kullanmaları üzerinde belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonunu daha etkili biçimde gerçekleştirebilmeleri için mesleki gelişim faaliyetlerinin artırılması, dijital pedagojik yeterliklerinin desteklenmesi ve okul altyapılarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Turkish language teachers' attitudes toward technology, their levels of technology use, and their technology acceptance. The research was designed based on the relational model, which is one of the quantitative research methods. The study population consists of Turkish language teachers working in Türkiye. Data were collected from 123 Turkish language teachers through standardized scales measuring attitudes toward technology, technology usage levels, and technology acceptance.Both descriptive statistics and correlation and regression analyses were used to analyze the data. The findings revealed that teachers generally hold positive attitudes toward technology. The participants strongly believe in the necessity of integrating technology into the educational process and are willing to use it in their teaching practices. Regarding technology usage, teachers were found to use technology primarily for practical and instructional purposes, rather than for prestige or personal display. According to the UTAUT-2 model, participants showed high levels of technology acceptance, especially in the sub-dimensions of performance expectancy, hedonic motivation, and behavioral intention. The correlation analysis indicated a moderate and positive relationship between attitudes toward technology and technology acceptance (r = .645), and a weak but significant relationship between technology use and technology attitude (r = .336). The results of the regression analysis demonstrated that attitudes toward technology significantly predict technology acceptance levels (R² = .416), explaining approximately 41% of the variance in technology acceptance and usage.In conclusion, Turkish language teachers' positive attitudes toward technology play a key role in their acceptance and effective use of technology. Based on these findings, it is recommended that professional development programs be expanded, digital pedagogical competencies be supported, and school infrastructures be improved to enhance the integration of technology into education.