Görsel sanatlar öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik içerik bilgisi öz yeterlikleri ile teknolojiye yönelik tutum ve algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technological pedagogical content knowledge self-efficiency and attempts and perceptions of visual arts teachers together
  1. Tez No: 851413
  2. Yazar: BİLHAN CUYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Teknolojinin günlük hayatımızda her geçen gün daha fazla yer alması eğitim sistemine de yansımıştır. Günümüzde öğrenme-öğretme sürecinde teknolojinin aktif kullanılması öğrenci ve veliler tarafından oldukça talep görmektedir. Teknolojinin eğitimin her aşamasında kullanılması teknoloji entegrasyonunu ve önemini ortaya çıkarmaktadır. Eğitim kurumları teknoloji entegrasyonunu tüm sınıf düzeylerine ve tüm içeriklere yansıtmaya çalışırken, teknoloji entegrasyonunu etkileyen unsurların da araştırılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu unsurların başında öğretmenlerin teknoloji bilgisi, teknoloji kullanımına yönelik algı ve tutumları gelmektedir. Bununla birlikte teknolojinin eğitim sistemi içerisinde gelişimi öğretmen adaylarına verilen eğitime de yansımaktadır. Nitelikli bir eğitim başarılı öğretmen adaylarının yetişmesini destekler. Bu nedenle öğretmen adaylarına verilen lisans eğitiminde güncel ve çağdaş teknolojiler yakından takip edilmelidir. Bu araştırmanın amacı Görsel Sanatlar öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik içerik bilgisi öz yeterlikleri ile teknolojiye yönelik tutum ve algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma için yedi coğrafi bölgeden, yedi devlet üniversitesi seçilmiştir. Bu üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında yer alan toplam 397 Görsel Sanatlar öğretmen adaylarına ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi Öz- Yeterlik ölçeği, Teknoloji Tutum ölçeği, Teknoloji Algı ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda ile Görsel Sanatlar öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik öz yeterliği ile teknoloji kullanımına yönelik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş ancak Görsel Sanatlar öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik öz yeterliği ile teknoloji kullanımına yönelik tutumları arasında bir anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında Görsel Sanatlar öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun teknolojik araç-gereçlere sahip olmamalarının teknoloji kullanıma yönelik olumsuz tutum geliştirmelerine neden olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle Görsel Sanatlar öğretmen adaylarının teknolojik imkânlara ulaşımının kolaylaştırılması ve teknoloji kullanımına yönelik tutumların artırılması konusunun detaylı olarak araştırılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that technology is taking more and more place in our daily lives is also reflected in the education system. Today, the active use of technology in the learning-teaching process is highly demanded by students and parents. The use of technology at every stage of education reveals the importance of technology integration. While educational institutions are trying to reflect technology integration to all grade levels and all contents, it has become necessary to investigate the factors affecting technology integration. Teachers' technology knowledge, perceptions and attitudes towards technology use are the most important of these factors. However, the development of technology in the education system is also reflected in the education given to pre-service teachers. A qualified education supports the training of successful prospective teachers. For this reason, current and contemporary technologies should be closely followed in the undergraduate education given to prospective teachers. The purpose of this study is to examine the relationship between pre-service visual arts teachers' self-efficacy in technological pedagogical content knowledge and their attitudes and perceptions towards technology. Seven state universities from seven geographical regions were selected for the study. A total of 397 pre-service visual arts teachers in the 3rd and 4th grades of these universities were reached. The data of the study were collected with Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Efficacy scale, Technology Attitude scale, and Technology Perception scale. As a result of the research, a significant relationship was found between pre-service visual arts teachers' technological pedagogical self-efficacy and their perceptions towards technology use, but no significant relationship was found between pre-service visual arts teachers' technological pedagogical self-efficacy and their attitudes towards technology use. Considering the results obtained, it is revealed that the fact that the majority of Visual Arts teacher candidates do not have technological tools and equipment causes them to develop negative attitudes towards technology use. For this reason, it is suggested that the issue of facilitating the access of pre-service visual arts teachers to technological opportunities and increasing their attitudes towards the use of technology should be investigated in detail.