1924 Anayasası çok partili döneminde parlamenter denetim
Parliamentary oversight in the multi-party period of the 1924 Constitution
- Tez No: 972414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Anayasa hukukunun temel inceleme alanlarından biri olan yasama-yürütme ilişkisinde, yasamanın yürütme üzerindeki denetim yetkisinin yeri son derece önemlidir. Bu yetki bizi parlamenter denetim kavramına götürmektedir. Parlamenter denetim, kanunların uygulanması ve ülkenin idare edilmesiyle ortaya çıkan yürütmeye ait eylemlerin/eylemsizliklerin yasama organı tarafından sorgulanmasıdır. Parlamenter denetimle yasama yürütmeden hesap sormakta, yürütme ise hesap vermektedir. Bu hesap sorma/verme olgusu yasamanın ülke yönetimindeki etkinliğine; yürütmenin ise faaliyetlerinde dikkatli davranmasına, temel hak ve özgürlükler karşısında saygılı olmasına katkı sağlamaktadır. Böylece halkın sadece halk tarafından değil, ayrıca halk için yönetimi mahiyetindeki demokrasi yolunda önemli adımlar atılmış olmaktadır. Günümüzde yürütme organı yasama karşısında giderek güçlenmekle, 2017 yılı anayasa değişiklikleriyle yasamanın yürütme üzerindeki denetim etkinliğinin azaldığı da bilinmektedir. Anayasal tarih çalışması niteliğindeki bu çalışmada, günümüzde denetim etkinliği azalan TBMM'nin, Cumhuriyet'in başlarında hangi durumda olduğunun ortaya konulması hedeflenmiştir. Tek partili düzenlerde yasama organının istenildiği gibi dizayn edilebileceği gözetildiğinde, parlamenter denetimin başarılı olma ihtimali bir hayli düşüktür. Bu nedenle inceleme, 1924 Anayasası'nın çok partili dönemi (1946-1960) esas alınarak yapılmıştır. Çalışma üç bölüm olarak planlanmıştır. Birinci bölümde çok partili döneme hazırlık olarak değerlendirilebilecek, parlamenter denetimi gerçekleştirmeye, çok sesliliği sağlamaya yönelik tek partili dönemden çıkış girişimleri incelenmiştir. İkinci bölümde çok partili döneme geçiş süreci, geçişin nedenleri ile bu dönemdeki hukuksal zemin üzerinde durulmuştur. Böylece tek partili ve çok partili dönemler arasındaki bağlantının kurulması; seçim sistemi, anayasadaki demokrasi anlayışı gibi parlamenter denetimin etkinliğini belirleyen döneme özgü unsurların anlaşılması hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde ise TBMM'nin 1946-1960 tarih aralığındaki dört yasama dönemi parlamenter denetim mekanizmaları bağlamında ele alınmıştır. Bu kapsamda soru, meclis araştırması, meclis soruşturması ve gensorudan oluşan parlamenter denetim araçları teorik, dönemin mevzuatı ve uygulamaları temel alınarak irdelenmiştir. Böylece 1924 Anayasası'nın çok partili döneminde TBMM'nin parlamenter denetim araçlarını kullanmadaki başarı seviyesi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the legislative-executive relationship, which is one of the basic areas of examination of constitutional law, the place of the legislative's authority to supervise the executive is extremely important. This authority leads us to the term of parliamentary oversight. Parliamentary oversight is the questioning by the legislature of the actions/inactions of the executive that occur in the implementation of laws and the administration of the country. With parliamentary oversight, the legislature holds the executive accountable and the executive gives account. This phenomenon of demanding/giving account contributes to the effectiveness of the legislature in the administration of the country and to the executive's being careful in its activities and being respectful of fundamental rights and freedoms. So, important steps are being taken towards democracy, which is the administration of the people not only by the people but also for the people. Nowadays, the executive body is becoming increasingly stronger against the legislature and it is known that the legislature's control over the executive has decreased with the constitutional amendments of 2017. In this study, which is a constitutional history study, it is aimed to reveal the situation of the TBMM, whose control effectiveness has decreased today, at the beginning of the Republic. Considering that the legislative body can be designed as desired in single-party systems, the probability of parliamentary control being successful is quite low. For this reason, the analysis was based on the multi-party period of the 1924 Constitution (1946-1960). The study is planned in three parts. In the first part, attempts to exit from the single-party period which can be considered as preparation for the multi-party period, to realize parliamentary control and to ensure pluralism, are examined. In the second part, the transition process to the multi-party period, the reasons of the transition and the legal grounds in this period are analyzed. So, it is aimed to establish the connection between the single-party and multi-party periods; also to understand the period-specific elements that determine the effectiveness of parliamentary control such as the election system and the mentality of democracy in the constitution. In the third part, the four legislative periods of the TBMM between 1946-1960 are discussed in the context of parliamentary control mechanisms. In this context, the parliamentary control tools, which are question, parliamentary inquiry, parliamentary investigation and interpellation, are examined theoretically, based on the legislation and practices of the period. Consequently, it is attempted to reveal the level of success of the TBMM in using parliamentary control tools in the multi-party period of the 1924 Constitution.