Proaktif davranışlarda örgüt kültürü, kişilik özellikleri ve öz liderliğin rolü: Kamu ve özel sektör kuruluşlarında karşılaştırmalı bir araştırma
The role of organizational culture, personality traits and self-leadership on proactive behaviors: A comporative research in public and private sector organizations
- Tez No: 972420
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, kişilik özellikleri, örgüt kültürü ve öz liderliğin proaktif davranışlardaki etkisinin yönü ve düzeyinin belirlenmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı da, araştırma uygulamasının kamu ve özel sektör kuruluşlarında yapılarak, ulaşılacak sonuçların kamu ve özel sektör araştırmalarında farklı olup olmadığını sorgulamaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde anket tekniği tercih edilmiştir. Araştırma, kamu ve özel sektör alanında aynı dönemde uygulanmıştır. Kamu alanındaki araştırmanın örneklemini bir Bakanlıkta görev yapan denetim personeli, özel sektördeki araştırmanın örneklemini ise iş güvenliği uzmanları ve tehlikeli madde güvenlik danışmanları oluşturmaktadır. Kamuda görev yapan 284 katılımcı ve özel sektörde görev yapan 297 katılımcı olmak üzere toplam 581 katılımcı üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, örgüt kültürü ve kişilik özelliklerinin boyutlarının proaktif davranışların boyutları üzerindeki etkisinin genelde istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve öz öz liderliğin kısmi/tam aracılık etkisinin bulunduğu anlaşılmıştır. Bu sonuçlar, kamu ve özel sektördeki araştırmalarda genel olarak birbirine yakındır. Çalışılan sektöre göre farklılık testi sonuçlarına göre ise, genel olarak çalışılan sektöre örgüt kültürü, kişilik özellikleri, öz liderlik ve proaktif davranış değişkenlerinde anlamlı farklılaşmalar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the direction and level of the effects of personality traits, organizational culture, and self-leadership on proactive behaviors. Another objective of the research is to question whether the results obtained from the research conducted in public and private sector organizations differ. The survey technique was preferred during the data collection process. The research was conducted simultaneously in both the public and private sectors. The sample for the public sector research consists of audit personnel working in a ministry, while the sample for the private sector research includes occupational safety experts and hazardous materials safety consultants. A total of 581 participants were involved in the study, with 284 participants from the public sector and 297 participants from the private sector. According to the results of the research, it was understood that the effects of the dimensions of organizational culture and personality traits on the dimensions of proactive behaviors were generally statistically significant and that self-leadership had a partial/full mediation effect. These results are generally close to each other in the studies in the public and private sectors. According to the results of the difference test, it was seen that there were generally significant differences in the variables of organizational culture, personality traits, self-leadership and proactive behavior in the sector worked in.