OECD ülkelerindeki okullarda teknoloji kullanımının veri madenciliği ile analizi: Pisa 2022 örneği
A data mining analysis of technology use in schools across OECD countries: The case of Pisa 2022
- Tez No: 972472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF CEM TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin dijital öz yeterlik düzeylerini yapay zeka modelleriyle tahmin etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. OECD tarafından uygulanan PISA 2022 araştırmasının öğrenci anket verileri temel alınarak, dijital görevlerde öz yeterlik düzeyine etki eden çok boyutlu faktörler analiz edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak ICTEFFIC endeksi (n=1) ele alınmış; bağımsız değişkenler (n=50) ise öğrencilerin temel demografik özellikleri, bilgi ve iletişim teknolojilerine aşinalıkları, yaratıcı düşünme düzeyleri, sosyal-duygusal becerileri, okul kültürü ve iklimi ile zindelik durumlarını kapsayan yedi alt boyutta toplanmıştır. Yapay zekâ ile tahmin etme sürecinde Derin Öğrenme, Karar Ağacı, Rastgele Orman ve Destek Vektör Makinesi modelleri kullanılmıştır. Modellerin performansları doğruluk, kesinlik, duyarlılık ve F1 skoru ölçütleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre doğruluk performans parametresine göre Rastgele Orman modeli en yüksek başarıyı göstermiştir. Analiz sonuçları, öğrencilerin dijital öz yeterlik düzeylerinde en belirleyici değişkenlerin annenin eğitim düzeyi (MISCED=0,276), derslerde BİT kullanım sıklığı (ICTSUBJ=0,113), yaratıcı etkinliklere katılım (CREATAS=0,173), iş birliği becerisi (COOPAGR=0,177), beden imajı algısı (BODYIMA=0,240) ve psikosomatik semptomlar (PSYCHSYM=0,177) olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, yalnızca teknolojik bilgi değil, aynı zamanda duyuşsal ve sosyal etmenlerin de dijital beceriler üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, dijital yeterliklerin geliştirilmesine yönelik karar vericiler, öğretmenler ve eğitim tasarımcıları için yol gösterici nitelikte veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to estimate students' digital self-efficacy levels using artificial intelligence models. Based on student survey data from the OECD's PISA 2022 study, the multidimensional factors affecting self-efficacy levels in digital tasks were analyzed. The dependent variable in the study (n=1) was the ICTEFFIC index, while the independent variables (n=50) were grouped into seven sub-dimensions encompassing students' basic demographic characteristics, familiarity with information and communication technologies, creative thinking levels, social-emotional skills, school culture and climate, and well-being. Deep Learning, Decision Tree, Random Forest and Support Vector Machine models were used in the prediction process with artificial intelligence. The performances of the models were evaluated comparatively based on accuracy, precision, sensitivity and F1 score. According to the results obtained, the Random Forest model showed the highest success. The results of the analysis revealed that the most determinant variables in students' digital self-efficacy levels were mother's education level (MISCED=0.276), frequency of ICT use in lessons (ICTSUBJ=0.113), participation in creative activities (CREATAS=0.173), collaboration skills (COOPAGR=0.177), body image perception (BODYIMA=0.240) and psychosomatic symptoms (PSYCHSYM=0.177). These findings suggest that not only technological knowledge but also affective and social factors play a decisive role in digital skills. The results of the research provide guiding data for decision-makers, teachers, and educational designers regarding the development of digital competencies.