Engelsiz restoran deneyiminin tavsiye etme niyeti üzerinde düzenleyici etkisi: Mersin ili örneği
The moderating effect of barrier-free restaurant experience on the intention to recommend: The case of Mersin province
- Tez No: 972481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, bedensel engelli bireylerin restoran deneyimlerinin, bu işletmeleri tavsiye etme niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi ve bu ilişkide engelsiz restoran deneyiminin düzenleyici rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Literatürde genellikle fiziksel erişim sorunları ya da ergonomik engeller çerçevesinde ele alınan engelli bireylerin restoran deneyimleri, bu çalışmada çok boyutlu bir yapıda değerlendirilmiş; hizmet kalitesi, menü özellikleri, ambiyans ve yiyecek kalitesi gibi unsurların etkisi analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Mersin ilinde ikamet eden ve son bir ay içinde restoran deneyimi yaşamış 18 yaş üstü 467 bedensel engelli birey oluşturmuştur. Veriler, nicel yöntemle ve anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri ile test edilmiş; ardından açıklayıcı faktör analizi, regresyon analizi ve düzenleyici değişken analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, bedensel engelli bireylerin restoran deneyimi ile tavsiye etme niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Ancak bu ilişkide engelsiz restoran deneyiminin düzenleyici etkisi olduğu söylenememektedir. Diğer bir deyişle, restoranlarda fiziksel erişilebilirlik, çalışan duyarlılığı ve ortam uygunluğu gibi unsurlar bir arada sunulduğunda, bireylerin bu deneyimi başkalarına aktarma ve tavsiye etme eğilimleri değişmemektedir. Sadece menü deneyimi bu ilişkiyi negatif yönde etkilemektedir. Bu çalışma, engelli bireylerin restoran deneyimini değerlendirirken yalnızca tüketim odaklı değil, sosyal katılım, bağımsızlık ve görünürlük açısından da ele alınması gerektiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, hem gastronomi literatürüne teorik katkı sağlamakta hem de restoran
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of restaurant experiences of individuals with physical disabilities on their intention to recommend these establishments and to reveal the moderating role of the barrier-free restaurant experience in this relationship. While the restaurant experiences of disabled individuals are generally addressed in the literature within the framework of physical accessibility problems or ergonomic barriers, in this study they were evaluated in a multidimensional structure; the effects of factors such as service quality, menu features, ambiance, and food quality were analyzed. The sample of the research consists of 467 individuals with physical disabilities over the age of 18, residing in Mersin, who had a restaurant experience within the last month. Data were collected using a quantitative method and a questionnaire technique. The obtained data were tested through reliability and validity analyses, followed by exploratory factor analysis, regression analysis, and moderating variable analysis. According to the research findings, there is a significant and positive relationship between the restaurant experience of individuals with physical disabilities and their intention to recommend. However, it cannot be said that the barrier-free restaurant experience has a moderating effect on this relationship. In other words, when elements such as physical accessibility, staff sensitivity, and environmental appropriateness are provided together in restaurants, individuals' tendency to share and recommend this experience does not change. Only the menu experience negatively affects this relationship. This study shows that the restaurant experience of individuals with disabilities should be evaluated not only from a consumption perspective but also in terms of social participation, independence, and visibility. The results of the research both provide theoretical contributions to the gastronomy literature and offer practical suggestions for inclusive and accessible service models in restaurant businesses.