Azerbaycan ve Türkiye yükseköğretim sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of higher education systems of Azerbaijan and Türkiye
  1. Tez No: 972515
  2. Yazar: AYSHAN ALIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKMAN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan ve Türkiye yükseköğretim sistemlerini karşılaştırmalı bir perspektifle ele alarak, sistemlerin temel yapı ve işleyiş boyutlarındaki benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada yükseköğretimin hukuksal temelleri (anayasal düzenlemeler, yükseköğretimin amaçları, yapısal ve işleyişsel özellikleri ile giriş sistemi), genel yönetim yapısı, mali yönetim esasları, kalite güvence-akreditasyon süreçleri ile üniversite özerkliği gibi başlıca temalar incelenmiştir. Araştırma, nitel bir desen çerçevesinde doküman analizi yöntemiyle yürütülmüş; her iki ülkenin anasaya hükümleri ile yasaları sistematik bir biçimde analiz edilmiştir. Karşılaştırmalı incelemede, yatay ve tanımlayıcı yaklaşımlar bir arada kullanılmıştır. Yatay yaklaşım sayesinde Azerbaycan ve Türkiye yükseköğretim sistemleri aynı temalar üzerinden eş zamanlı olarak karşılaştırılmış; tanımlayıcı yaklaşım ise ilgili düzenlemelerin derinlemesine analizine imkan sağlamıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, belirlenen temalar altında sınıflandırılarak iki ülkenin yükseköğretim sistemleri yapısal, yönetsel ve politik açılardan karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, her iki ülkenin yükseköğretim sistemlerinde tarihsel gelişimden kaynaklanan ortak yönlerin bulunduğu, ancak sistemin işleyişinde ve kurumsal yapılarda önemli farklılıkların da varlığını ortaya koymaktadır. Çalışma sonunda, her iki ülke için yükseköğretim politikalarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the higher education systems of Azerbaijan and Turkey from a comparative perspective, aiming to reveal their similarities and differences in fundamental structural and operational dimensions. The study examined key themes such as the legal foundations of higher education (constitutional regulations, the objectives of higher education, its structural and operational characteristics, and the admission system), general administrative structure, financial management principles, quality assurance and accreditation processes, and university autonomy. The research was conducted using a qualitative design and document analysis method, systematically analyzing the constitutional provisions and laws of both countries. The comparative analysis utilized a combination of horizontal and descriptive approaches. The horizontal approach allowed for a simultaneous comparison of the higher education systems of Azerbaijan and Turkey based on the same themes, while the descriptive approach facilitated an in-depth analysis of relevant regulations. The data obtained were analyzed using content analysis and classified under the identified themes, allowing for a comparison of the two countries' higher education systems in terms of structural, administrative, and political aspects. The results reveal that while the two countries' higher education systems share commonalities stemming from their historical development, there are also significant differences in their functioning and institutional structures. At the end of the study, recommendations for the development of higher education policies for both countries were presented.