Patates böceğinin (leptinotarsa decemlineata (say) coleoptera chrysomelidae) insektisit direnç mekanizmasındaki bazı genlerin ifade seviyesinin belirlenmesi
Determination of the expression level of some genes in the insecticide resistance mechanism of potato beetle(leptinotarsa decemlineata (say) coleoptera: Chrysomelidae)
  1. Tez No: 972546
  2. Yazar: BUSE KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada üç farklı uçucu yağ bileşiğinin patates böceği üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Bununla birlikte yüksek aktivite gösteren timol bileşiğinin patates böceğinin farklı dönemleri üzerindeki insektisidal aktiviteleri araştırılmıştır. Ayrıca üç farklı detoksifikasyon enziminin zamana bağlı gen ekspresyon analizi yapılmıştır. Denemelerde üçüncü dönem patates böceği larvası üzerinde alfa-terpinene ve beta- pinen çok düşük aktivite gösterirken timol aktivitesi yüksek bulunmuştur. Timol % 7,5 uygulama dozunda üçüncü dönem larvalar üzerinde %100 ölüm meydana getirmiştir. Bileşiğin dördüncü dönem larvalar üzerindeki etkisi % 12,5 dozda % 68,47 olarak belirlenirken, ergin bireylerde bu oran % 20 uygulama dozunda 72 saat sonunda % 70,34 olarak belirlenmiştir. Yürütülen gen ekspresyon çalışmalarında ise, GlutatyonS- transferaz (GST) ekspresyonu zamana bağlı bir şekilde önemli ölçüde artmıştır. Uygulamadan 4 saat sonra, GST mRNA düzeyleri kontrol grubuna göre 1,5 kat daha yüksek olmuştur Ekspresyon oranı 12. saatte 2,7 kat artışla en üst seviyesine ulaşmıştır. Sitokrom P450 monooksijenaz (CYP450) ekspresyonu gecikmeli ancak tutarlı bir indüksiyon modeli göstermiş ve 24 saat sonunda 1,91 kata kadar ulaşmıştır. Karboksilesteraz (CarE) ekspresyonu ise 24 saatlik izleme süresi boyunca nispeten değişmeden kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the activity of three different essential oil compounds on potato beetle was investigated. In addition, the insecticidal activity of the high activity timol compound on different stages of potato beetle was investigated. In addition, time-dependent gene expression analysis of three different detoxification enzymes was performed. While alpha-terpinene and beta-pinene showed very low activity on third stage potato beetle larvae, timol activity was found to be high. Timol caused 100% mortality on third instar larvae at 7.5% application dose. The effect of the compound on the fourth stage larvae was determined as 68.47% at 12.5% dose, while this rate was determined as 70.34% in adult individuals at the end of 72 hours at 20% application dose. In the gene expression studies, GlutathioneS-transferase (GST) expression increased significantly in a time- dependent manner. At 4 hours after treatment, GST mRNA levels were 1.5-fold higher than in the control group. The expression rate reached its highest level at 12 hours with a 2.7-fold increase. Cytochrome P450 monooxygenase (CYP450) expression showed a delayed but consistent induction pattern, reaching up to 1.91-fold after 24 hours. Carboxylesterase (CarE) expression remained relatively unchanged throughout the 24 h monitoring period.