Afyonkarahisar ilinde coğrafi işaret almış yemeklerin tüketici tercihindeki yerinin araştırılması
An investigation into the place of geographically registered dishes in consumer preferences in Afyonkarahisar
- Tez No: 972568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM İLASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Afyonkarahisar'da ikamet eden veya araştırma sürecinde şehirde bulunan bireylerin coğrafi işaretli ürünlere (CİÜ) yönelik tutumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, 220 katılımcının demografik özellikleri ile CİÜ satın alma ve tüketim sıklıkları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Veriler, SPSS 21.0 programı kullanılarak betimsel istatistikler, ki-kare testi ve gerektiğinde Fisher's Exact testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, kadın bireylerin erkeklere göre daha olumlu tutum sergilediğini (p=0.021), evli bireylerin ise bekar/dul bireylere kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek tutum düzeyine sahip olduğunu (p=0.001) göstermiştir. Ayrıca, Afyonkarahisar'da ikamet eden bireylerin (p=0.000) ve gelir-gider dengesi bulunanların (p=0.007) CİÜ'ye yönelik daha olumlu tutumlar sergilediği tespit edilmiştir. Yaş grupları arasında da anlamlı farklılık saptanmış, 18-24 yaş grubunun“çok yüksek”tutum düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir (p=0.04). Bununla birlikte, eğitim durumu ile tutum arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların en çok tanıdığı ürünler arasında Afyon Kaymağı, Sucuğu, Lokumu ve Kaymaklı Ekmek Kadayıfı yer alırken; Sandıklı ve Emirdağ yöresine özgü ürünlerin tanınırlığı oldukça düşüktür. Çalışma, tüketici tutumlarının demografik ve davranışsal değişkenlerle anlamlı ilişkiler taşıdığını ortaya koyarak, CİÜ'lerin tanıtımı ve yerel kalkınma politikaları açısından önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of individuals residing in or visiting Afyonkarahisar toward geographical indication (GI) products. Utilizing a quantitative research method, the study evaluated the relationships between the participants' demographic characteristics and their frequency of purchasing and consuming GI products. Data collected from 220 participants were analyzed using descriptive statistics, Chi-square, and Fisher's Exact tests via SPSS 21.0 software. The findings revealed that female participants exhibited significantly more positive attitudes than males (p=0.021), and married individuals had higher attitude levels compared to single/divorced individuals (p=0.001). Additionally, residents of Afyonkarahisar (p=0.000) and those reporting balanced income and expenditure (p=0.007) demonstrated more favorable attitudes toward GI products. A significant difference was also observed among age groups, with the 18–24 age group showing the highest attitude levels (p=0.04). However, no significant relationship was found between education level and consumer attitudes. The most recognized products included Afyon Kaymağı (clotted cream), sucuk (spiced sausage), lokum (Turkish delight), and kaymaklı ekmek kadayıfı (bread pudding with clotted cream), whereas products specific to the Sandıklı and Emirdağ regions had lower recognition levels. This study highlights that consumer attitudes toward GI products are meaningfully associated with both demographic and behavioral factors. These findings offer valuable insights for the promotion of GI products and the development of local economic policies.