Tüketicilerin demografik karakteristiklerine göre mobil aygıtlarla gerçekleştirilen SMS ve sesli arama reklamlarından kaçınma nedenleri
Reasons for avoidance of SMS and voice call advertisements delivered via mobile devices based on consumers' demographic characteristics
  1. Tez No: 972567
  2. Yazar: FATİH UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZ, AR.GÖR. MUSTAFA ENES TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen SMS ve sesli arama reklamlarına yönelik tüketici kaçınma davranışlarının demografik değişkenler açısından nasıl farklılaştığını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve gelir düzeyi gibi demografik faktörlerin, mobil reklamlardan kaçınma nedenlerine olan etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, iletişim ve pazarlama kavramları çerçevesinde mobil teknolojilerin reklamcılıkta nasıl kullanıldığı teorik olarak ele alınmış; ardından nicel araştırma yöntemiyle saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, çok değişkenli analiz teknikleriyle değerlendirilmiş ve reklamlara yönelik tutum, bilgi yeterliliği, eğlence unsuru, güven algısı, risk algısı, rahatsız edicilik, kişiselleştirme, fayda algısı, aldatıcılık ve izne dayalı reklam yaklaşımı gibi faktörlerin etkileri detaylı biçimde analiz edilmiştir. Bulgular, tüketici demografilerinin bu faktörlere duyarlılıklarının anlamlı düzeyde farklılaştığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, pazarlama yöneticilerinin daha etkili ve hedefli reklam stratejileri oluşturabilmesi için demografik özellikleri dikkate alması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, investigates the avoidance behavior of consumers toward SMS and voice call advertisements delivered via mobile devices, based on demographic characteristics. The primary objective of the study is to reveal how factors such as gender, age, education level, and income level influence reasons for avoiding mobile advertisements. Within this framework, the study initially presents a theoretical overview of communication and marketing concepts and explores the utilization of mobile technologies in advertising. Subsequently, a quantitative research method was employed, and data were collected through fieldwork. The results were analyzed using multivariate statistical techniques, focusing on consumer attitudes toward advertising, information sufficiency, entertainment, trust, perceived risk, annoyance level, personalization, perceived value, deception, and permission-based marketing. Findings indicate that consumer sensitivity to these factors varies significantly depending on demographic profiles. The study concludes that marketing managers should consider these demographic distinctions when designing more targeted and effective advertising strategies.