Isolation, 'integration' und city-hass literatur von Türkmen in Deutschland
İzolasyon, 'Entegrasyon' ve büyükşehir nefreti Almanya'da Türk edebiyatı
  1. Tez No: 97258
  2. Yazar: ÜMİT KAPTI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL KOCADURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İZOLASYON,“ENTEGRASYON”VE BÜYÜK ŞEHİR NEFRETİ ALMANYA'DA TÜRK EDEBİYATI Ümit KAPTI Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2000 Danışman: Doç. Dr. Yüksel KOCADORU Günümüzde Almanya'da hem Türkçe hem de Almanca olarak ortaya çıkmış bir edebiyat mevcuttur. Türkiye'den bakıldığında bu edebiyat Almanya'nın kendi ürünü olarak görünürken Almanya'da ise Alman eleştirmenler tarafından“marjinal bir edebiyat”olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Almanya'da ortaya çıkan bu Türk edebiyatını daha ayrıntılı bir biçimde mercek altına alarak ortaya çıkış şartlarını, konularını, Alman edebiyatındaki yeri ve önemini irdelemektir. Çalışma için genellikle kitap, dergi, gazete ve internet'ten yararlanıldı. Ayrıca Almanya'da birçok üniversite kütüphanesinde kaynak araştırılması yapıldı. Çalışmayla bu edebiyatın aslında Alman eleştirmenlerin iddia ettiği gibi marjinal bir edebiyat olmadığı, bu edebiyatın oradaki Türk azınlığın oraya uyum sağlamasında ve entelektüel gelişmesinde son derece önemli bir rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Bu edebiyat Alman edebiyatını dil, konu, ifade zenginliği ve yeni motifler bakımından zenginleştirmiş, hatta ileriye dönük olarak umut ışığı haline gelmiştir. Amaç her geçen günle daha da zenginleşen bu Türk edebiyatının yerini ve önemini ortaya koymak ve özellikle Türkiye'deki Almanca Bölümlerinde bu edebiyatı tanıtarak kültürler arası etkileşim ve bildirişimi güçlendirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Germany, Turkish literature has emerged as a new literature which is both in Turkish and German. While it has been considered as the product of Germany from Turkish point of view, German critics in Germany have viewed it as a“marginal literature”. The purpose of this study is to dwell on the details of this literature emerged in Germany in terms of its conditions of coming forth, subject matters, and its place and importance in German literature. Books, magazines, news papers and internet, in general, have been made use of for this study. Through this study, it has been put forward that such a literature is not a marginal one as claimed by German critics; whereas, it is well understood that it plays a very crucial role in integrating Turkish minority living there and improving their intellectual development. This literature has enriched German literature in terms of language, subject matter, expression plenitude and new motives. Whatsmore, this literature will have a ray of hope considering the future development of it. The aim of this study, then, is to put forward the place and importance of Turkish literature and, necessarily, to reinforce the interaction and communication between cultures by introducing this literature in German Language Departments in Turkey. Ill