Organize sanayi bölgeleri ve Tokat Organize Sanayi Bölgesi uygulaması
Organized industrial areas and Tokat organized industrial area activities
- Tez No: 97259
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE TOKAT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ UYGULAMASI HAhmet ALP AT İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs-2000 Danışman: Doç.Dr.Mustafa ÖZER Türkiye'de organize sanayi bölgeleri giderek yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde 40 yıldır uygulanmakta olan organize sanayi bölgeleri ile yatırımlar istenilen bölgelere yönlendirilmektedir. Sanayi işletmelerinin altyapı ihtiyaçları organize sanayi bölgeleri ile sağlanmaktadır. Organize sanayi bölgeleri ile sanayi gelişmekte, bölgesel dengeli kalkınma sağlanmakta ve sanayi işletmelerinin çevreye yaptıkları zararlar önlenmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri orta ve küçük boy işletmeler dayanmaktadır. Ülke içerisinde bu tip işletmelerin yaygınlaşması organize sanayi bölgeleriyle sağlanabilmektedir. Bu çalışmada ülkemizde önemi çok büyük olan organize sanayi bölgeleri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Tokat Organize Sanayi Bölgesi kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde organize sanayi bölgelerinin teorik yapısı incelenmiştir. Organize sanayi bölgesi kavramı, amaçları ve uygulama ilkeleri ile önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki gelişimi, planlanması ve yönetim yapısı incelenmeye çalışılmıştır. Tokat Organize Sanayi Bölgesi ayrıntılı biçimde üçüncü bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde Tokat Organize Sanayi Bölgesi'nin sorunları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organized industrial areas in Turkey are going more widespread. The investments and organized industrial areas which are exiting for last 40 years in our country, are oriented to the requested areas. The substructure of industrial enterprises are provided by organized industrial areas The industrie is grown with organized industrial areas, moderated progressions obtained and the detriment of industrial enterprises are prohibited. The economic of growing countrys are based on small and medium size investments. The organized industrial areas are required to increase the number of these kind of investments. In this task, we tryed to examine the organized industrial areas which are very important for our country. And also produced a detailed report of Tokat's industrial organized area and tried to find out its problems. In the first chapter we examined the theoric structure of organized industrial areas. The concept, purposes application principis and the importance of organized industrial areas have been tried to be exposed. In the second chapter, it developments in Turkey, planning and the administration structure have been examined. And in the third chapter we examined Tokat's organized industrial area. In the last and fourth chapter we tried to expose the questions and matters of organized industrial areas included Tokat area.