Şiddet mağduru kadınların toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddet algıları
Perceptions of women victims of vionlence on gender and violence against women
- Tez No: 972591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, şiddet mağduru kadınların toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddete ilişkin algılarını incelemektir. Bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde Ocak–Nisan 2025 tarihleri arasında 15 kadın ile yüz yüze yürütülmüştür Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, katılımcıların bir kısmının toplumsal cinsiyet kavramını hiç bilmediğini, diğer kısmının ise kavramı cinsiyetçi roller ve eşitsizlik üzerinden tanımladığını göstermektedir. Aile içinde eşitlik çoğunlukla olumlu bir tutum olarak benimsenmesine rağmen, ev içi sorumlulukların çoğunlukla kadınlara yüklendiği tespit edilmiştir. Katılımcılar, şiddet uygulayan erkekleri genellikle psikolojik sorunlar, travmatik geçmiş ve kontrol eğilimi ile açıklarken; ideal erkek imgesini saygı, sevgi, güven ve sorumluluk paylaşımı üzerinden tanımlamıştır. Kadınların büyük çoğunluğu şiddeti hiçbir koşulda meşru görmemiş; mevcut yasal tedbirleri yetersiz bulmuş ve daha caydırıcı cezalar ile toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulamıştır. Genel olarak araştırma, kadınların toplumsal cinsiyet ve şiddet algılarının bireysel deneyimlerden olduğu kadar ataerkil toplumsal yapılardan da etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of gender and violence against women among female survivors of violence. Conducted within a qualitative framework, the study employed a phenomenological design and included 15 women residing in Giresun, Turkey, who were interviewed face-to-face between January and April 2025. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis method. Findings indicate that while some participants were unfamiliar with the concept of gender, others defined it in terms of inequality and gendered roles. Although most women supported the idea of equality within the family, they emphasized that domestic responsibilities were largely borne by women. Violent male behavior was often associated with psychological problems, traumatic backgrounds, and a tendency toward control, whereas the image of the“ideal man”was described through respect, affection, trust, and shared responsibility. The majority of participants unequivocally rejected any justification for violence, considered existing protective measures insufficient, and emphasized the need for stricter sanctions along with the expansion of gender equality education. Overall, the study reveals that women's perceptions of gender and violence are shaped by both personal experiences and patriarchal structures within society.