Şiddet mağduru kadınların psikolojik gücünün belirlenmesinde toplumsal cinsiyet algıları ve stresle başa çıkma yöntemlerinin ilişkisi
The relationship of gender perceptions in determining the psychological strength of women victims of violence and their methods of coping with stress
- Tez No: 895838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA FUNDA AFYONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, şiddete maruz kalan kadınların psikolojik güçlerinin ortaya çıkarılarak, bu güç ile toplumsal cinsiyet algısı ve stresle başa çıkma yöntemlerinin ilişkisinin nasıl olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma yöntemlerinde ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde maruz kaldığı şiddet nedeniyle yardım aramak amacıyla İzmir Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)'ne 28 Aralık 2023- 28 Mart 2024 tarihlerinde gönüllü olarak araştırmaya katılmaya onay vermiş toplam 215 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; ''Kadın Psikolojik Güç Ölçeği'', ''Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği'' ve ''Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26. Paket programı ve Lisrel 8. programı yardımıyla yapılmış olup analizlerde Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar t Testi, ve ANOVA Testleri ve Yol Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yaş, eğitim seviyesi, çalışma durumu, gelir düzeyi ve çocuk sayısı gibi demografik faktörlerin, kadınların toplumsal cinsiyet algıları, psikolojik güçleri ve stresle başa çıkma yöntemleri üzerinde pozitif veya negatif yönlü etki ettiği görülmüştür. Şiddete maruz kalan kadınların toplumsal cinsiyet algıları, stresle başa çıkma yöntemleri ve psikolojik güçleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki vardır. Fiziksel ve ekonomik şiddete maruz kalma durumunun, kadınların toplumsal cinsiyet algıları, psikolojik güçleri ve stresle başa çıkma yöntemleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. Psikolojik şiddete maruz kalan kadınların toplumsal cinsiyet algılarının, maruz kalmayanlardan daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kadınların toplumsal cinsiyet algıları ve stresle başa çıkma yöntemleri, psikolojik güçlerini sırasıyla %25 ve %21 oranında açıklamaktadır. Bu sonuçlar bağlamında araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine how the psychological strengths of women who have been victims of violence are related to their perceptions of gender and their coping methods with stress. To achieve this aim, the research was designed using the relational survey model within quantitative research methods. The sample of the study consists of 215 participants who voluntarily agreed to participate in the research after seeking help at the Izmir Violence Prevention and Monitoring Center (ŞÖNİM) in Izmir between December 28, 2023, and March 28, 2024, due to being exposed to violence. The data collection tools used in the research were the“Women's Psychological Strength Scale,”the“Perception of Gender Scale,”and the“Coping with Stress Methods Scale.”The analysis of the data was conducted using the SPSS 26 package program and the Lisrel 8 program. The analyses included Pearson Correlation Analysis, Independent Groups t-Test, ANOVA Tests, and Path Analysis. According to the research results, demographic factors such as age, education level, employment status, income level, and number of children were found to influence women's perceptions of gender, psychological strengths, and coping methods with stress. There is a significant and positive relationship between the perceptions of gender, coping methods with stress, and psychological strengths of women who have been victims of violence. It was found that being exposed to physical and economic violence does not have a determining effect on women's perceptions of gender, psychological strengths, and coping methodswith stress. Women who have been subjected to psychological violence have lower perceptions of gender compared to those who have not been subjected to it. Women's perceptions of gender and coping methods with stress explain their psychological strengths by 25% and 21%, respectively. In light of these results, recommendations have been provided to researchers, practitioners, and policymakers.