İklim değişikliği performansını etkileyen makroekonomik faktörlerin analizi
Analysis of macroeconomic factors affecting climate change performance
- Tez No: 972628
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, günümüzde yalnızca çevresel bir sorun değil, aynı zamanda ekonomik, sosyal ve politik boyutlarıyla küresel bir meydan okuma olarak değerlendirilmektedir. Sanayi devriminden bu yana artan sera gazı emisyonları, küresel sıcaklıkların yükselmesine ve ekosistem dengelerinin bozulmasına yol açmıştır. Bu durum, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasını güçleştirmekte ve çevre politikalarının etkinliğini tartışmaya açmaktadır. Özellikle gelişmiş ekonomiler hem yüksek enerji tüketimleri hem de küresel ticaretteki belirleyici konumları nedeniyle iklim değişikliği ile mücadelede kritik bir rol üstlenmektedir. İklim Değişikliği Performans Endeksi (CCPI), ülkelerin iklim politikaları, sera gazı emisyonları, yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliği gibi göstergeler üzerinden çevresel performanslarını değerlendiren önemli bir ölçüt olarak öne çıkmaktadır. CCPI, yalnızca çevresel göstergeler açısından değil, aynı zamanda ekonomik ve finansal dinamiklerin çevre politikalarına nasıl yansıdığını anlamak bakımından da değerli bir araçtır. Bu çalışmanın temel amacı, ülkelerin makroekonomik dinamiklerinin iklim değişikliği performansı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışmada G7 ülkeleri ele alınmış olup, bu ülkeler gelişmiş ekonomik yapıları, güçlü finansal piyasaları ve küresel iklim politikalarındaki öncü rolleri nedeniyle seçilmiştir. 2010–2021 dönemini kapsayan panel veri seti kullanılarak, İklim Değişikliği Performans Endeksi (CCPI) bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler ise ülkelerin ekonomik ve teknolojik dönüşüm kapasitelerini yansıtan kişi başına düşen Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH, log formunda), Finansal Kalkınma Endeksi, yenilenebilir enerji Ar-Ge harcamalarının toplam kamu Ar-Ge harcamaları içindeki payı ve Paris Anlaşması kukla değişkeni olarak seçilmiştir. Çalışmanın bulgularının, G7 ülkelerinin iklim değişikliği ile mücadelede hangi makroekonomik ve kurumsal faktörlerden daha güçlü biçimde etkilendiğini ortaya koyması beklenmektedir. Böylece, politika yapıcılar için sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada uygulanabilir stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is regarded today not only as an environmental problem but also as a global challenge with economic, social, and political dimensions. Since the Industrial Revolution, rising greenhouse gas emissions have led to an increase in global temperatures and a disruption of ecosystem balances. This situation has made it more difficult for countries to achieve sustainable development goals and has raised questions about the effectiveness of environmental policies. In particular, developed economies play a critical role in combating climate change due to their high energy consumption and decisive position in global trade. In this context, the Climate Change Performance Index (CCPI) stands out as an important measure for evaluating countries' environmental performance based on indicators such as climate policies, greenhouse gas emissions, renewable energy use, and energy efficiency. CCPI is valuable not only in terms of environmental indicators but also as a tool for understanding how economic and financial dynamics are reflected in environmental policies. The main purpose of this study is to analyze the impact of countries' macroeconomic dynamics on climate change performance. The study focuses on the G7 countries, which were selected because of their advanced economic structures, strong financial markets, and leading roles in global climate policies. Using a panel dataset covering the period 2010–2021, the Climate Change Performance Index (CCPI) is employed as the dependent variable. The independent variables include Gross Domestic Product per capita (GDP, in logarithmic form), the Financial Development Index, the share of renewable energy R&D expenditures in total public R&D expenditures, and a dummy variable for the Paris Agreement. The findings of this study are expected to reveal which macroeconomic and institutional factors have a stronger influence on the climate change performance of G7 countries. In this way, the study aims to contribute to the development of practical strategies for policymakers to achieve sustainable development goals.