Dijital yerleştirmeler ile mekan arasındaki etkileşimin tasarım ilkeleri ağı üzerinden irdelenmesi
Examining the interaction between digital installations and space through the network of design principles
  1. Tez No: 972685
  2. Yazar: MEHMET AKİF SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Mimarlık ve sanat, insanın yaratıcılığını ve estetik anlayışını ifade etmenin temel araçları olarak varlıklarını uzun bir süredir sürdürmektedir. Bu iki disiplin, tarih boyunca birbirlerinden beslenmiş, birbirlerini etkilemiş ve zaman zaman bir araya gelerek benzersiz ve dönüştürücü eserlere imza atmışlardır. Ancak, teknolojik devrim ve dijital çağın getirdiği yenilikler, mimarlık ve sanatın klasik tanımlarını kökten değiştirmekte ve bu disiplinlerin bir arada nasıl var olacakları konusunda yeni sorular sormaktadır. Bu tez çalışması, dijital yerleştirmelerin mimari mekanla kurduğu ilişkiyi inceleyerek, bu etkileşimin mekan algısı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Dijital teknolojilerin sanatsal ifade biçimlerine entegre edilmesiyle ortaya çıkan dijital yerleştirmeler, izleyici ile fiziksel çevre arasında dinamik, çok katmanlı ve duyusal bir bağ kurmakta; geleneksel mekan anlayışını yeniden tanımlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, dijital yerleştirme uygulamalarının mimari bağlam içerisindeki yerini ve mekan algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere yapılandırılmıştır. Tezin kuramsal bölümünde, dijital yerleştirmelerin tanımı, tarihsel gelişimi ve teknik özellikleri ile mimarlık disipliniyle olan etkileşimi ele alınarak mekan algısına ilişkin kuramsal bir çerçeve sunulmuş; algılama biçimleri, gestalt ilkeleri, temel tasar öge ve prensipleri ve fiziksel mekanın algılanmasını sağlayan ögeler bağlamında görsel düzenlemelerin algısal etkileri değerlendirilmiştir. Örnek analizleri bölümünde, fiziksel mekanda gerçekleştirilmiş üç güncel dijital yerleştirme örneği, katılımcı gözlemci yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu analizlerde, her bir örnek, izleyiciyi merkeze alan çok katmanlı bir yaklaşımla, tez kapsamında belirlenen kuramsal ilkeler doğrultusunda incelenmiştir. Bulgular, dijital yerleştirmelerin yalnızca görsel bir sanat pratiği olarak değil, aynı zamanda mekanı dönüştüren ve yeniden yapılandıran birer tasarım aracı olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Bu çalışma, dijital yerleştirmelerin, sanat ve mimarlık alanlarında gelecekteki potansiyellerini anlamak ve mekan algısının bu süreçte geçirdiği değişim ve dönüşümlerin farkına varmak için bir başlangıç noktası olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Architecture and art have long existed as the basic means of expressing human creativity and aesthetic understanding. Through history, these two disciplines have fed on each other, influenced each other, and occasionally come together to create unique and transformative works. But the technological revolution and the innovations brought by the digital age are radically changing the classical definitions of architecture and art and asking new questions about how these disciplines will coexist. This thesis aims to examine the relationship between digital installations and architectural space, analyzing how this interaction influences spatial perception. Digital installations, emerging through the integration of digital technologies into artistic expression, establish a dynamic, multi-layered, and sensory connection between the viewer and the physical environment—thus redefining traditional notions of space. Within this context, the study is structured to evaluate the position of digital installation practices within architectural settings and their effects on spatial perception. The theoretical section of the thesis addresses the definition, historical development, and technical characteristics of digital installations, along with their interaction with the discipline of architecture. Subsequently, a theoretical framework on spatial perception is presented; the perceptual effects of visual compositions are evaluated in relation to modes of perception, Gestalt principles, fundamental design elements and principles, and the elements that shape the perception of physical space. In the case study section, three contemporary digital installations realized in physical spaces are analyzed through participant observation. Each case is examined using a multi-layered approach centered on the viewer, in accordance with the theoretical principles defined in the study.The findings demonstrate that digital installations function not only as visual artistic practices but also as design tools that transform and reconfigure space. This study can be considered a starting point for understanding the future potential of digital installations in the fields of art and architecture, and for recognizing the shifts and transformations that spatial perception undergoes within this process.