Rebecca Horn'un yapıtları üzerinden bedenin heykel mekanına dönüşümü
The transformation of body into a sculpture space through Rebecca Horn's works
  1. Tez No: 655679
  2. Yazar: AYŞE GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ŞENGÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Beden söz konusu olduğunda, tekil zamanlı kaynaklar elde etmek zor bir hale gelmektedir. Bunun sebebi bedenin tarih süresince gelişimini devam ettirmesidir. Binlerce sene önce mağara duvarına el izini bırakan insanla başlayan beden yolculuğu, 20. Yüzyıl'a kadar imge şeklinde yüzey üzerinde meydan okumalarına devam etmiştir. Çağın sanat alanındaki pratiklerine bakıldığında bedene etkinin ve büyüyen beden imgesinin emsalleri de hatırı sayılır ölçüde fazla farklılık göstermektedir. Bu farklılık kapsamında incelenen ilerleme kavramıyla alakalı olarak“beden-nesne”iletişiminde kendisini gösteren eğilimler üstünde durulması gerekmektedir. Bu eğilimler içerisinde beden ve nesne arasında meydana gelen fiziksel duyusal üretim ve alımlama iletişimlerinden bedenin hududunu direkt etkiler ve vücuda eklenen reklamlara kadar, tıbbi cerrahi metodlar, görsel-fiziksel hileler ve bedeni içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye iletişimlerle ilerleten teknolojik aygıtlar, donanımlar, sanal dijital alanlar ve biyo-mekanik ilişkiler yer almaktadır. Bu kompozisyonda Rebecca Horn hem döneminin hem de günümüzün en dikkat çeken vurgusudur. Rebecca Horn, kendine özgü yerleştirmeler yapan bir performans sanatçısı, heykel yapan bir heykeltıraş, şiir yazan bir şair ve film çeken bir senaristtir. Eserlerinde türler arasında dönüşümlü olarak, yirmi yılı aşkın bir süredir, saplantılar ve eğlenceli zekâ kadar psikolojik kırılganlık ve duygu ile karakterize edilen karmaşık bir yapı kurmuştur. Aynı şekilde, resimsel dili, çalışmalarının görsel ayırt edici özelliği olan biçim, mekansal hayal gücü ve şiirsel ifadesi ile akut bir alana nüfuz eder. Bu, kinetik heykelleri ve mekanik objeleri, geniş mekansal parçaları ve grafik eserleriyle aynı derecede geçerlidir. Çalışmada, Rebecca Horn'un sanatsal enerjisini, çalışmalarının çeşitli türlerine yansıyan motifleri ve estetik stratejileri incelemekle birlikte bedenleri heykele ve mekana kompozisyonunun ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda denilebilir ki Horn, çaresizlikle tepki verilebilecek gerginlik ve çelişkiyle dolu bir çağda yaşıyoruz diyerek, mekan sanat diyalektiğine yönelmiştir. Horn'nun bu meydan okuması açıkça politik argümanlara başvurmadan fakat toplumsal olaylara duyarlılığını koruyarak sanatını beslemiş; mutlak meşruiyet iddiasının temel kaynaklarından birini temsil eden uygunluk odaklı rasyonaliteye uygulanmasını ve duygusal kısıtlamaya itiraz etmiştir. Bedenini ve geliştirdiği araçları sanatsal bir obje olarak tasarlayarak, heykellere alternatif bir alan oluşturmuştur. Bedenlerin mekana ve sanata dahil edilme sürecinin gelişiminin canlı bir örneği olarak alanda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to the body, it becomes difficult to obtain single-time resources. This is because the body continues to develop throughout the history. The body journey, which has started with the human who left a handprint on the cave wall thousands of years ago, continued its challenges on the surface in the form of images until the 20th century. Considering the practices of the age in the field of art, the precedents of the influences on the body and the growing body image also differ considerably. Regarding the concept of progress examined within the concept of this difference, it is necessary to focus on the trends that manifest themselves in“body-object”communication. Within these trends, the physical sensory production and reception communications that occur between the body and the object directly affectthe boundary of the body.These trends include advertisements added to the body, medical surgical methods, visual-physical tricks, and technological devices, equipment, virtual digital areas and bio-mechanical relationships that advance the body from inside to outside and from outside to inside. In this composition, Rebecca Horn is the most striking emphasis of both her time and the present. Rebecca Horn is a performance artist who makes distinctive installations, a sculptor, a poet who writes poetry, and a screenwriter who made films. For over two decades, she has formed a complex structure characterized by psychological fragility and emotion as much as obsessions and playful intelligencein her worksby alternating genres. Also, her pictorial language permeates an acute field with its form, spatial imagination and poetic expression that are the visual hallmarks of her works. This is equally true for her kinetic sculptures and mechanical objects, large spatial pieces and graphic works.The aim of the study is to analyze Rebecca Horn's artistic energy, the motifs reflected in various types of her work, and the aesthetic strategies, as well as the composition of the transformation of body into a sculpturespace. As a result of the study, it can be said that Horn has turned to the dialectic of space and art, saying that we live in an age that is full of tension and contradiction that can be reacted with despair. Horn's defiance has nourished her art maintaining his sensitivity to social eventswithout dealing with political arguments.He created an alternative space to sculptures by designing her body and the tools she developed as an artistic object.Horn has taken place in the field as a vivid example of the development of the process of incorporating bodies into space and art.