Rus hâkimiyetinden Milli Mücadeleye: Iğdır (1828–1921)
From Russian domination to the National Struggle: Iğdır (1828–1921)
  1. Tez No: 972695
  2. Yazar: MEHMETALİ KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1828 Türkmençay Antlaşması ile başlayan Rus hâkimiyeti döneminden 1921 Kars Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti'ne katılım sürecine kadar Iğdır'ın geçirdiği siyasi, demografik ve toplumsal dönüşümü incelemiştir. Tezde, bölgedeki idari yapının değişimi, Ermeni faaliyetlerinin etkisi ve uluslararası antlaşmaların bölge üzerindeki sonuçları tarihsel belgeler ışığında analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında birincil kaynaklar (Osmanlı Arşiv Belgeleri, Cumhuriyet Arşivi, TBMM Zabıt Cerideleri) kullanılarak Iğdır'ın yerel tarihinde yaşanan değişimler geniş bir Kafkasya politikası bağlamında değerlendirilmiştir. Iğdır'ın stratejik konumu ve jeopolitik önemi, bölgesel ve küresel aktörlerin müdahaleleri çerçevesinde ele alınmış; sınır bölgelerinde yaşanan demografik değişimler ve sosyal yapı üzerindeki etkiler detaylı bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu tez, Iğdır örneği üzerinden sınır bölgelerinin emperyalist ve milliyetçi politikalar karşısındaki nasıl kırılgan bir yapıda olduğunu gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the political, demographic, and social transformation of Iğdır from the period of Russian rule, initiated by the Treaty of Turkmenchay in 1828, to its incorporation into the Republic of Turkey through the Treaty of Kars in 1921. The thesis analyzes the changes in administrative structures, the impact of Armenian activities, and the outcomes of international treaties on the region, drawing on historical documents. Using primary sources such as Ottoman archival records, Republican archives, and military historical archives, the local developments in Iğdır are evaluated within the broader context of Caucasian geopolitics. The strategic location and geopolitical significance of Iğdır are discussed in relation to regional and global interventions, while the demographic shifts and their social impacts in the borderlands are critically assessed. This thesis highlights the vulnerability of frontier regions to imperialist and nationalist policies through the case study of Iğdır.