Dijital dönüşüm ve çevresel sürdürülebilirliğin çevre mühendisliği perspektifinden değerlendirilmesi ve Türkiye'deki mevcut durum analizi
Evaluation of digital transformation and environmental sustainability from environmental engineering perspective and current situation analysis in Turkey
  1. Tez No: 972728
  2. Yazar: SEYFETTİN UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KAYKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme, endüstriyel süreçlerin otomatize edilmesi, veri analitiğinin kullanılması ve çeşitli teknolojik yeniliklerle üretim ve hizmet sektörlerinde verimliliğin artması anlamına gelmektedir. Endüstriyel dönüşümün temelini oluşturan bu süreç, çevresel etkileri bakımından hem olumlu hem de olumsuz yönleriyle ele alınması gereken bir konudur. Ülkemizde dijitalleşme son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir. Dolayısıyla dijitalleşmenin sürdürülebilirliğe ve çevreye olası etkilerinin değerlendirildiği çalışmalar az sayıda olup birçok yönden değerlendirilmesi gerekmektedir. Tez çalışmasında, dijitalleşmenin ülkemizdeki durumu ve endüstriyel süreçlerdeki çevresel etkileri son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ve diğer kaynaklarından temin edilebilecek veriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında dijital dönüşüm süreçlerinin yaygınlaştırılmasında çevresel açıdan dikkat edilecek hususlar ortaya konulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization means automating industrial processes, using data analytics, and increasing productivity in production and service sectors with various technological innovations. This process, which forms the basis of industrial transformation, is a subject that needs to be addressed with both positive and negative aspects in terms of its environmental impacts. Digitalization has been rapidly increasing in our country in recent years. Therefore, studies evaluating the possible effects of digitalization on sustainability and the environment are few and need to be evaluated from many perspectives. In the thesis study, the status of digitalization in our country and its environmental effects on industrial processes were evaluated using scientific studies conducted in recent years and data that can be obtained from other sources. In the light of the data obtained, environmental issues to be considered in the dissemination of digital transformation processes were presented and solution suggestions were presented.