İklim göçleri ve Türkiye'nin iklim göçü politikası
Climate migration and Turkey's climate migration policy
  1. Tez No: 972727
  2. Yazar: NURAN YUTTAŞ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, iklim değişikliğine bağlı göç hareketlerinin politika ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmesini; özellikle Türkiye örneğinde, disiplinler arası bir yaklaşımla irdelenmesini amaçlamaktadır. Su kaynaklarının dünya genelinde azalması, doğal afetlerin artması ve tarımsal verimliliğin düşmesine bağlı olarak göç hareketlilikleri artmaktadır. Bu durum iklim değişikliğini zorunlu yer değiştirmelerin temel nedenlerinden biri haline getirmiştir. Böylece,“iklim göçü”kavramı günümüzde sosyal, demografik ve siyasal sonuçlarıyla daha fazla dikkat çeken konulardan birine dönüşmüştür. Mevcut hukuk sistemleri, çevresel nedenlerle yer değiştiren bireyleri tanımlamakta yetersiz kalmakta; bu durum, artan güvenlik riskleriyle birlikte politika üretiminde önemli bir boşluk yaratmaktadır. Tezde, Türkiye'nin iklim değişikliği karşısındaki coğrafi ve sosyo-ekonomik kırılganlıkları, transit ve hedef ülke rolü bağlamında ele alınmış; iç göç, kırsal kalkınma, göçmen entegrasyonu gibi politik başlıklar üzerinden Türkiye'nin mevcut yaklaşımı analiz edilmiştir. Ayrıca, iklim göçlerine yönelik kurumsal ve hukuki yapıdaki eksiklikler ortaya konulmuş ve politika önerileri geliştirilmiştir. Bu bağlamda çalışma, iklim göçlerinin sadece çevresel değil, aynı zamanda insan hakları ve kalkınma politikalarıyla doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate climate change-related migration movements within the framework of politics, particularly in the case of Turkey, through an interdisciplinary approach. Migration movements are accelerating due to the global depletion in water resources, the frequency in natural disasters, and the decline in agricultural productivity. Such environmental pressures have positioned climate change one of the primary causes of forced displacement. Consequently, the concept of 'climate migration' has become one of the most pressing issues today, with significant social, demographic, and political implications. Current legal systems are inadequate in defining individuals who are displaced for environmental reasons, creating a significant gap in policy-making alongside increasing security risks. This study evaluates Turkey's vulnerabilities to climate change, considering its dual role as a transit and destination country. It critically analyzes national migration and development policies through lenses of internal displacement, rural development, and urban integration. In addition, institutional and legal shortcomings are examined from the perspectives of environmental and human security, followed by policy recommendations. The findings suggest that climate migration must be addressed not solely as an environmental issue but as a multidimensional challenge involving governance, human rights, and sustainable development.