Kontrast ve kompleks antrenman metotlarının U16 erkek basketbolcularda planlı yön değiştirme ve reaktif çevikliğe etkisi
The effects of contrast and complex training methods on planned change of direction and reactive agility in U16 male basketball players
- Tez No: 972814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, U16 erkek basketbolcularda kompleks ve kontrast antrenman metotlarının reaktif çeviklik ve planlı yön değiştirme performanslarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Isparta İli U16 kategorisinde oynayan 30 lisanslı erkek basketbolcu“Veli Bilgilendirme ve İzin Formu”alınarak katılmıştır. Basketbolcular, rastgele yöntemle kontrol grubu, kompleks antrenman grubu ve kontrast antrenman grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Kontrol Grubu sadece basketbol antrenmanı, kompleks antrenman grubu basketbol antrenmanlarına ek olarak kompleks antrenman programı ve kontrast antrenman grubu basketbol antrenmanlarına ek olarak kontrast antrenman programı uyguladı. Antrenman programlarına uygulanmadan önce ve sonra sporculara reaktif çeviklik testi ve planlı yön değiştirme testi uygulandı. İstatistiksel analizde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Verilerin normal dağılımı için“Shapiro-Wilk”testinden yararlanıldı. Normal dağılım gösteren verilere grup içi testlerde“Eşleştirilmiş t Testi”, gruplar arası testlerde ise“One-Way ANOVA”testi uygulandı. Grupların eşleştirilmiş t testi sonuçları incelendiğinde planlı yön değiştirme testinde, kontrol ve kompleks antrenman grubu ön-son test karşılaştırılması sonucunda farka rastlanmazken (p>0,05); kontrast antrenman grubu ön-son test karşılaştırılması sonucunda fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05); reaktif yön değiştirme testinde ise, kontrol grubu ön-son test karşılaştırılması sonucunda farka rastlanmazken (p>0,05); kontrast ve kompleks ön-son test karşılaştırılması sonucunda fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarında istatistiksel olarak farka rastlanmadı (p>0,05). Sonuç olarak, kontrast antrenman yöntemi, kompleks antrenman yöntemine göre hareketlerin daha çeşitli uygulanması ve az dinlenme süreleri sebebiyle antrenmanın daha kısa sürede gerçekleştirilmesi, hem oyuncunun sıkılmadan antrenmanı tamamlamasını hem de sporcunun daha kısa sürede daha fazla gelişim sağlamasına olanak tanıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of complex and contrast training methods on reactive agility and planned change of direction performances in U16 male basketball players. 30 licensed male basketball players playing in the U16 category of Isparta Province participated in the study by obtaining the“Parent Information and Permission Form”. The basketball players were randomly divided into three groups as control group, complex training group and contrast training group. The control group received only basketball training, the complex training group received complex training program in addition to basketball training and the contrast training group received contrast training program in addition to basketball training. Before and after the training programs were applied to the athletes, reactive agility test and planned change of direction test were applied. Descriptive statistics were used in statistical analysis.“Shapiro-Wilk”test was used for normal distribution of the data.“Paired t Test”was applied to data showing normal distribution in within-group tests and“One-Way ANOVA”test was applied in between-group tests. When the paired t-test results of the groups were examined, in the planned change of direction test, no difference was found as a result of the pre-post test comparison of the control and complex training groups (p>0.05); the difference was found to be statistically significant as a result of the pre-post test comparison of the contrast training group (p<0.05); in the reactive change of direction test, no difference was found as a result of the pre-post test comparison of the control group (p>0.05); the difference was found to be statistically significant as a result of the contrast and complex pre-post test comparison (p<0.05). No statistically significant difference was found in the results of the comparison between the groups (p>0.05). In conclusion, the contrast training method, compared to the complex training method, allows the player to complete the training without getting bored and the athlete to achieve more development in a shorter time due to the more varied application of movements and less rest periods.