Elektrikli araçlarda kullanılan BLDC motorun pıd/fopıd tabanlı kontrolörlerle denetlenmesi
Pid/fopid-based control of BLDC motors used in electric vehicles
- Tez No: 972821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ZENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrikli araç motorlarının tarihsel gelişimi, yapısal özellikleri ve kontrol yöntemleri kapsamlı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde elektrik motorlarının evrimi, elektrikli araçlarda kullanılan aktarma organları ve motor tipleri ele alınmış; özellikle fırçasız doğru akım motorlarının (BLDC) yapısı, çalışma prensipleri ve avantajları detaylandırılmıştır. Ardından, elektrikli araçlarda kullanılan motor sürücü teknolojileri, kontrol algoritmaları ve son yıllarda ortaya çıkan teknolojik yenilikler değerlendirilmiştir. Uygulama kısmında, BLDC motor için Simulink tabanlı bir model geliştirilmiş ve farklı kontrolör yapıları (PI, PID, FOPI, FOPID, FOPI+FOPD) üzerinde simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, kontrolörlerin performanslarının ISE, IAE, ITSE ve ITAE hata kriterlerine göre karşılaştırılmasıyla analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçları, klasik kontrolörlerin belirli düzeyde yeterlilik sağladığını ancak kesirli mertebeden kontrolörlerin daha esnek ve etkin bir yapı sunduğunu göstermiştir. Özellikle FOPI+FOPD kontrolörünün hata değerleri açısından en düşük sonuçları verdiği, sistemin kararlılık ve doğruluk açısından daha yüksek performans sergilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması elektrikli araç motor kontrolünde kesirli mertebeden kontrolörlerin etkinliğini ortaya koymakta ve gelecekte daha verimli, güvenilir ve yüksek performanslı elektrikli araç sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir yöntem önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the historical development, structural characteristics, and control methods of electric vehicle motors are comprehensively examined. In the initial part, the evolution of electric motors, the drivetrain systems used in electric vehicles, and different motor types are discussed, with particular emphasis on the structure, operating principles, and advantages of brushless direct current (BLDC) motors. Subsequently, motor driver technologies, control algorithms, and recent technological advancements in electric vehicles are evaluated. In the application part, a Simulink-based model for a BLDC motor is developed, and simulations are carried out using different controller structures (PI, PID, FOPI, FOPID, FOPI+FOPD). The performance of these controllers is analyzed according to error criteria such as ISE, IAE, ITSE, and ITAE. The simulation results show that classical controllers provide a certain level of adequacy, but fractional-order controllers offer a more flexible and effective structure. In particular, the FOPI+FOPD controller yields the lowest error values and demonstrates superior performance in terms of system stability and accuracy. As a result, this thesis highlights the effectiveness of fractional-order controllers in electric vehicle motor control and proposes a method that may contribute to the development of more efficient, reliable, and high-performance electric vehicle systems in the future.