Magnezyum alaşımlı malzemelerin yüzeylerinin çoklu bilye ezme yöntemiyle iyileştirilmesi
Improvement of magnesium alloy surfaces by multi-ball burnishing method
- Tez No: 972822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT BARIŞ BULDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Magnezyum alaşımları, düşük yoğunlukları ve yüksek özgül mukavemetleri sayesinde havacılık, otomotiv ve elektronik sanayilerinde yaygın olarak kullanılan önemli yapısal malzemelerdendir. Ancak, bu alaşımların düşük yüzey sertliği buna bağlı işleme sonrası yüzey kalite durumları, zayıf korozyon direnci ve sınırlı yorulma dayanımı gibi bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada, magnezyum alaşımlarından AZ31B'nin frezeleme sonrası yüzey özelliklerini iyileştirmek amacıyla birden fazla döner bilye içeren özel bir takım tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu takım, bir freze tezgâhına monte edilerek yüzeye mekanik sürtünme ve basınç uygulamakta, böylece malzemenin yüzeyinde plastik deformasyon yoluyla yapısal değişiklikler oluşturmaktadır. Uygulanan bu işlem, yüzeyin mevcut duruma göre daha istenilebilir ve kullanılabilir duruma gelmesini sağlayıp, mikroskobik çıkıntıları ve pürüzleri ortadan kaldırarak yüzey kalitesini iyileşmesine katkı sunmuştur. Elde edilen sonuçlar, bu yeni geliştirilen aparat ile geleneksel yüzey iyileştirme tekniklerine kıyasla çevresel açıdan daha sürdürülebilir ve endüstriyel uygulamalarda daha esnek olduğunu göstermektedir. Yüzey pürüzlülüğü ve sertliğinde olumlu etkiler yaratarak magnezyum alaşımlarının endüstriyel kullanım potansiyelini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnesium alloys are important structural materials widely used in the aerospace, automotive, and electronics industries due to their low density and high specific strength. However, these alloys have some disadvantages, such as low surface hardness, consequently poor surface quality after machining, weak corrosion resistance, and limited fatigue strength. In this study, a special tool containing multiple rotating balls was designed and manufactured to improve the surface properties of AZ31B, a magnesium alloy, after milling. This tool, mounted on a milling machine, applies mechanical friction and pressure to the surface, thereby inducing structural changes in the material through plastic deformation. This process makes the surface more desirable and usable compared to its initial state, eliminating microscopic protrusions and roughness, and thus contributing to the improvement of surface quality. The results obtained show that, compared to conventional surface enhancement techniques, this newly developed apparatus is more environmentally sustainable and offers greater flexibility in industrial applications. By creating positive effects on surface roughness and hardness, it increases the industrial application potential of magnesium alloys.