Generalızed outlıer exposure for robust out-of-dıstrıbutıon detectıon: a study on mıxıng, fılterıng, and augmentatıon
Sağlam dağılım dışı tespiti için genelleştirilmiş aykırı veriye maruz bırakma: karıştırma, filtreleme ve veri artırma üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 972823
  2. Yazar: FATMA ÖZTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
Özet
Aykırı Veriye Maruz Bırakma (AVMB) tabanlı Dağılım Dışı (DD) tespit yöntemleri, eğitim sırasında DD verilerinden faydalanarak yüksek performans göstermektedir. Ancak, güncel bir zorluk AVMB'nin zaman zaman sınıflandırma performansını olumsuz etkileyebilmesidir. Bu tez, AVMB tabanlı DD tespitinin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla karıştırma ile güven yüzeyini yumuşatma ve karmaşık DD örneklerini filtreleme stratejilerini içeren Genelleştirilmiş Aykırı Veriye Maruz Bırakma (G-AVMB) yöntemlerini değerlendirmektedir. Karıştırma ve filtreleme yöntemlerinin performanslarının değerlendirilmesinin yanı sıra, daha sağlam DD tespit yöntemleri geliştirmek amacıyla çeşitli alternatif karıştırma, filtreleme ve veri artırma tekniklerinin kullanımı araştırılmıştır. KesKarıştır ve manifold karıştırma, karıştırmaya alternatif olarak incelenmiş; belirsizlik tabanlı (sınır, entropi) ve özellik tabanlı (kosinüs, Öklidyen) filtreleme yöntemleri ise geleneksel filtrelemeye alternatif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, geometrik ve fotometrik dönüşümleri içeren çeşitli veri artırma yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntemlerin hem sınıflandırma doğruluğu hem de DD tespit performansı üzerindeki etkileri kapsamlı deneylerle incelenmiştir. Sonuç olarak, bu yaklaşımların güçlü ve sınırlı yönleri tartışılmış ve literatüre değerli katkılar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Outlier Exposure (OE)-based Out-of-Distribution (OOD) detection methods achieve strong performance by leveraging OOD data during training. However, OE can sometimes negatively impact classification performance, which remains an ongoing challenge. This thesis evaluates Generalized Outlier Exposure (G-OE) methods, which introduce two strategies—smoothing the confidence surface with Mixup and filtering confusing OOD samples—to mitigate the negative effects of OE-based OOD detection. In addition to assessing the performance of Mixup and filtering, various alternative Mixup, filtering, and augmentation techniques are investigated to develop more robust OOD detection methods. CutMix and Manifold Mixup are explored as alternatives to Mixup; uncertainty-based (margin, entropy) and feature-based (cosine, Euclidean) filtering methods are examined as alternatives to conventional filtering; and diverse augmentations—including geometric and photometric transformations—are implemented. The effects of these methods on both classification accuracy and OOD detection performance are evaluated through extensive experiments. As a result, the strengths and limitations of these approaches are discussed, providing valuable insights for the literature.