İkinci Dünya Savaşı'na girerken Türkiye'de uygulanan iktisadi politikalar doğrultusunda iktisadi sistemin belirlenmesi
Determining the economic system through economic policies applied in Turkey just before and during the Second World War
  1. Tez No: 97284
  2. Yazar: BURHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BURHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINA GİRERKEN TÜRKİYE'DE UYGULANAN İKTİSADİ POLİTİKALAR DOĞRULTUSUNDA İKTİSADİ SİSTEMİN BELİRLENMESİ Burhan DOĞAN İktisat (İktisat Politikası) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. M. Burhan ERDEM Yüksek Lisans Tez Konusu olarak“İkinci Dünya Savaşına Girerken Türkiye'de Uygulanan İktisadi Politikalar Doğrultusunda İktisadi Sistemin Belirlenmesi”isimli çalışmayı seçmemdeki amaç Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşına katılmadığı halde en az katılanlar kadar ekonomik, politik ve sistem anlamında değişiklikler göstermesidir. Ülkelerin ekonomik politikaları ve sistemleri kesintisiz ve durağan değildir. Çünkü Ekonomik politika ve sistemler içsel ve dışsal etkenler ile bazen hızlı bir şekilde değişmeye uğramak zorunda kalmaktadır. Bir ülkenin savaşa girmeden etrafındaki savaştan ne kadar etkilendiğini, ne tür hazırlıklar yaptığını, bazı savaş dönemi zorluklarını aşmada hangi politikalardan yararlandığını ve bu politikaların yansımalarını görmek açısından incelenmesi gereken bir konudur. Daha çok Türkiye'deki sistem ve politikalardan bahsedilse de, savaşa giren dünya ülkelerinde uygulanan politikalar ve sistem'de ele alınarak o dönemde savaşan ülkeler arasında da bir karşılaştırma yapılmıştır. Savaşa giren bazı ülkeler savaşın yaralarını çabuk sararak büyük bir atılıma geçerken, savaşa girmeyen ancak etkilenen Türkiye'de sistemden kaynaklanan ve sektörleri etkileyen bozukluklar yaşanmıştır. Daha çok ikinci dünya savaşına girerken uygulanan politikalar ele alınmasına rağmen, iki savaş arası ekonomik ve sosyal durumda ele alınarak savaş döneminde ne gibi değişikliklere maruz kaldığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DETERMINING THE ECONOMIC SYSTEM THROUGH ECONOMIC POLICIES APPLIED IN TURKEY JUST BEFORE AND DURING THE SECOND WORLD WAR Burhan DO?AN Department of Economics Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2000 Adviser: Prof.Dr. M. Burhan ERDEM The reason why I have chosen this study named“Determining the Economic System Through Economic Policies Applied in Turkey Just Before and During the World War, E.”as a master thesis is that Turkey, although it was not a part in the World War, U., had showed some variations as well as parts at least economically, politically and as a system. Economic policies and systems in countries are not uninterrupted and static, because economic policies and systems was obliged to change, sometimes rapidly, by internal and external forces. A subject required to analyze is that how a country is affected by the war all around the world without taking a part in this war, which policies are used by this country to overcome some difficulties during the war, in the matter to see reflections of these policies. Even though it is mentioned about the system and policies in Turkey, it is also made a comparison between countries battled in that period, by taking up policies and system applied in world countries who are participants of the war. In Turkey, which was not a part in the war but influenced, some troubles who come from the system and affected sectors had occurred, while some countries as parts in the war went to a great action by healing their wounds of the war rapidly. Although it is focused mostly on policies which were applied just before the beginning of the World War, U., it is experienced to appear on what modifications was subjected to, by highlighting on the economic and political case between either World Wars.