Sağlık meslek lisesi ilkyardım ve acil bakım bölümü eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of education programme at health professionel high school and first aid branch
  1. Tez No: 97283
  2. Yazar: SEVGİ ÇAĞLI ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SAĞLIK MESLEK LİSESİ İLKYARDIM VE ACİL BAKIM BÖLÜMÜ EĞİTİM PROGRAMININ DEĞERLENDİRMESİ Sevgi ÇAĞLI ÇOBAN Eğitim Bilimleri (Eğitim Programlan ve Öğretim) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2000 Danışman: Prof. Dr. Şefik YAŞAR Kalkınmada önkoşul olan eğitim, çağdaş olmalıdır. Yani, bilim ve teknolojideki gelişmeleri, her düzeydeki eğitim programına yansıtmalıdır. Bu nedenle eğitim programı sürekli bilimsel olarak değerlendirilip, değerlendirme sonuçlarına dayalı olarak geliştirilmelidir. Daha kısa zamanda ve az maliyetle, nitelikli insan gücü yetiştirme gereksiniminden dolayı, kalkınmakta olan ülkelerde mesleki eğitimin niteliği ve biçimi önemlidir. Bu araştırmanın amacı, sağlık meslek lisesi ilkyardım ve acil bakım bölümü eğitim programını, öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirmek ve programla ilgili uygulama değeri olan öneriler geliştirmektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de programlarında ilkyardım ve acil bakım bölümü olan 117 sağlık meslek lisesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine alfabetik sırayla oluşturulan listeden, rastgele (random) yöntemle seçilen 18 okul alınmıştır. Araştırma verileri bu okullarda görev yapan meslek dersleri öğretmenlerinin, araştırma anketine vermiş olduğu yanıtlarla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemeleri bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde teknikleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak, şu sonuca ulaşılmıştır:. Araştırmaya katılan öğretmenler, sağlık meslek lisesi ilkyardım ve acil bakım bölümü eğitim programına ilişkin olarak, genelde olumsuz görüş belirtmiştir. İlkyardım ve acil bakım bölümü eğitim programı, çağın koşulları da dikkate alınarak, amaç, içerik, öğretim süreçleri ve değerlendirme boyutlarıyla, program geliştirme ilkelerine uygun bir biçimde sürekli olarak geliştirilmelidir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Education which is primary condition in development should be made current. In other words, all development on science and technology should be reflected into educational programmes in all levels. Because of this reason, educational programmes should be scientifically evaluated and developed according to those evaluations. In the need of having qualified personnel in a shorter and with the less costs, qualification and classification of professional education is important in developing countries. The manner of this study is to evaluate the educational programmes of the first aid and urgent care branches at health professional high school on the light of teachers experiences and to develop the proposals related with the programme which is useful to perform. The study comprises 117 health professional high schools including first aid and urgent care branches in their programmes in Turkey. 18 schools are selected randomly as samples from the list prepared in alphabetic order. Details for the study are obtained from the survey, questioning the teachers who work at the schools as professional subject instructors. Solutions of statistical details are performed on the computerised environment, using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programmes. On the solution of details, frequency and percentage technics are used. Depending on study details, these results are obtained:. Generally teachers who took part in the study had negative ideas about educational programmes of first aid and urgent care branches at health professional high schools. Considering the needs of century, aim, contents, period of education and grading dimensions, the educational programme of first aid and urgent care branches should be developed continuously with a suitable way of programme developing principles. m